OTSI
Uudised
Näitused
Muuseumitunnid
Kogud
Teenused
Kontaktandmed
Lugemisvara
Väljaanded
Muuseumipood
Ametlik teave
Teised kohad
Tagasiside
Uudiskiri
In English


» Avaleht » Muuseumitunnid  
Muuseumitunnid
Viimati muudetud: 25-01-2017

Muuseumitund maksab 1,5 € õpilase kohta, õpetajatele tasuta. Muuseumipedagoog on avatud ettepanekutele ning vastavalt võimalustele loome sihtgrupile sobivad programmid. Muuseumitundi on võimalik korraldada ka sünnipäeva tähistamisena.

Kutsu muuseum külla! Muuseumitunde on võimalik korraldada ka klassiruumis või lasteaias. Külla kutsumisel lisandub 15 € + linnast väljas ka transpordikulud.
 


Tunnid, mida saab tellida klassiruumi/lasteaeda


Vanaaegne koolitund
Sihtgrupp: 2.–6. klass
Grupi suurus: klassiruumitäis lapsi (vajalik igal lapsel oma laud ja tool)
Kestus: 60 minutit

Tutvume vanaaegsete koolitarvikutega ja uurime, kuidas sada aastat tagasi koolis käidi. Uurime vana kirjapilti ja kirjutame krihvli ning sulega. Karistame ja kiidame nagu vanal ajal kombeks oli ning jagame igale osalejale tunnistused.


Vana aja mängud
Sihtgrupp: lasteaed, algklassid
Grupi suurus: kuni 25
Kestus: 45 minutit

Mänguline ja aktiivne tund. Mis tegid lapsed siis, kui poest ei saanud osta mänguasju, ei olnud arvuteid ega telekaid? Uurime, kuidas veetsid lapsed aega sadu aastaid tagasi ja mängime!
 

Igapäevaste esemete esivanemad
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–12. klass
Grupi suurus: kuni 25
Kestus: 45–60 minutit

Milline oli meie vaaremade mikser? Millised olid vanaaegsed ravimeetodid? Uurime muuseumi kogudes peituvaid tarbeesemeid, mis tänaseks on äratundmatuseni muutunud või sootuks unustatud.
 


Tunnid muuseumis


Mustrimängud
Sihtgrupp: 4.–6. klass
Grupi suurus: 20
Kestus: 45 minutit

Mis on kiri, millest koosneb muster, ornament? Tutvume erinevate sümbolitega, avastame pärimusmustreid. Täidame töölehti, loome ise mustrid, kujundame peremärgi, võimalus teha oma rinnamärk (lisatasu 0,5 €).
 

Tund loodustoas
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–5. klass
Grupi suurus: 20
Kestus: 45–60 minutit

Tutvume muuseumi loodustoas Viljandimaal elavate loomade ja lindudega. Kuulame linnulaulu, uurime, millised näevad loomad välja talvel ning täidame töölehte.


Saame tuttavaks – Viljandi Muuseum
Sihtgrupp: 1.–5. klass
Grupi suurus: 20
Kestus: 60 minutit

Programm tutvustab muuseumit ja otsib vastuseid erinevatele küsimustele. Mis on muuseum? Mida muuseumis tehakse? Muuseumitunni jooksul mängime otsimismängu ja leiame eksponaatide hulgast oma lemmiku.
 

Rehetare pere
Sihtgrupp: 3.–5. klass
Grupi suurus: 20
Kestus: 45–60 minutit

Mitmed sajandid oli eestlaste koduks mustade lagedega ja sammaldunud katusega rehetare. Milline oli rehetare pere ja milliseid tegemisi koos tehti? Õpime tundma vanaaegseid tööriistu ja uurime esivanemate elu.
 

Putukatund
Sihtgrupp: 7.–8. klass
Grupi suurus: 20
Kestus: 45–60 minutit

Uurime maailma eri paigus elatavaid erilisi putukaid. Uurime Viljandi Muuseumi kogudes leiduvaid putukaid, määrame neid ja otsime iseloomulikke tunnuseid.
 

Vahvad vastlad (27.02–3.03)
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–5. klass
Grupi suurus: 20
Kestus 45-60 minutit

Liulaskmine, vurrimäng, linatööd ja seakondi närimine - räägime sellest, mis kuulus vastlapäeva kombestikku! Mängime ja uurime vastlapärimust.
 

Lihavõtted – vaesed pühad (7.04–13.04)
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–5. klass
Grupi suurus: 20
Kestus 45-60 minutit

Lihavõttepühad, ülestõusmispühad ja munadepühad – heal pühal mitu nime. Lõppeb paastuaeg ja algab kiigeaeg. Millised olid vanarahva kombed lihavõtete ajal? Ka kevadpühadel mängiti, ennustati ja lauldi.
 


Tunnid vabas õhus (algusega muuseumist)


Jalutuskäik vanalinnas Heiki Raudlaga
Sihtgrupp: 9.–12. klass, täiskasvanud
Grupi suurus: kuni 30
Kestus 45–60 min

Heiki Raudlal on ameteid palju, muuhulgas kannab ta alati kaasas uskumatuid lugusid Viljandi vanalinnast ja siin elanud inimestest. Muuseumi juurest algab ajalooline rännak, mis peidab endas põnevaid jutte kodulinna majadest ja elanikest.

Tund leppida kokku Heiki Raudlaga: tel 528 4149, heikiraudla@gmail.com

 

Lossimägede maastikumäng
Sihtgrupp: 5.–8. klass
Grupi suurus: kuni 30
Kestus 1h 15min

Võistkondlik maastikumäng Viljandi lossipargi ja seda ümbritseva keskkonna kohta. Kohtume muuseumis, kus esmalt uurime lossimägede elanikke ning ordulinnuse maketti.

Maastikumäng toimub ainult hea ilma korral!

 

Jalutuskäik linnamüüril
Sihtgrupp: 5.–9. klass
Grupi suurus: kuni 30
Kestus 1h 15min

Pöördume tagasi aega, kus Viljandis elas ~1500 elanikku ja linn oli piiritletud müüriga. Rändame ajas tagasi ja teeme jalutuskäigu mööda vana linnamüüri.

Jalutuskäik toimub ainult hea ilma korral!
 


LOENGUD VILJANDI MUUSEUMI KURAATORITELT
Muuseumitöötajad tutvustavad ajalugu ja muuseumi kogusid.
Sihtgrupp 5.–12. klass; kestus erinev; aeg kokkuleppel.

Jaak Pihlak 1. Eesti iseseisvuse sünd ja Vabadussõda; 2. Eesti Vabaduse Risti kavalerid;  3. Viljandi Muuseumi ajalugu;  4. Muinsuskaitseliikumine Viljandimaal;  5. Karutapjad eestlased.

Ain Vislapuu 1. Viljandi linna ajalugu kuni aastani 1940.

Tiina Jürgen 1. Viljandi Muuseumi etnograafiakogu; 2. Talurahva rõivastuse ajaloolisi arengujooni;  3. Viljandimaa rahvarõivad; 4. Eestlaste 20. sajandi I poole pesumood; 5. Eestlaste ajaloolisi talupojaehteid;  6. Eestlaste elamud; 7. Sündimus. Täisealiseks saamine. Abiellumine;  8. Suremus. Inimene ja teispoolsus;  9. Eestlaste toitumistavad;  9. Märkide süsteemid rõivail ja ehetel;  10. Talupere. Rehielamu; 11. Kogumistöö põhimõtted Viljandi Muuseumis E-kogu näitel; 12. Talurahva elu-olu 18.-19. sajandil.

Heli Grosberg 1. Pühapaikadest pühakodadeni;  2. Raha, hansa ja vana lõbus Viljandi;  3. Elavatest piltidest püsikinoni;  4, Nimi ei riku meest, linnast  rääkimata;  5. Meie igapäevane leib; 6. Nebukadnedsarist Stalinini;  7. Eesti vabariigi 92 aastat;  8. Muusade templist tänapäeva muuseumini; 9. Lugusid muumiast; 10. Kihelkonnast läbi ajaloo; 11. Jõulud enne ja peale Kristust.

Tiina Parre 1. Viljandi Muuseumi fotokogu;  2. Viljandi vanadel fotodel.

Ebe-Triin Arros 1. Viljandi Muuseumi raamatufond;  2. Eestikeelne vanaraamat ja baltika Viljandi Muuseumi raamatufondis.

Teemaloengu pääse: 1 € õpilase kohta, õpetajatele tasuta.


Johan Laidoneri plats 10, 71020 Viljandi · info@muuseum.viljandimaa.ee · tel 433 3316, 433 3663, 433 3664 OK Interactive