Muuseumitunnid
Viimati muudetud: 28-08-2017
 

Muuseumitund maksab 1,5 € õpilase kohta, õpetajatele tasuta. Muuseumipedagoog on avatud ettepanekutele ning vastavalt võimalustele loome sihtgrupile sobivad programmid. Muuseumitundi on võimalik korraldada ka sünnipäeva tähistamisena.

Kutsu muuseum külla! Muuseumitunde on võimalik korraldada ka klassiruumis või lasteaias. Külla kutsumisel lisandub 15 € + linnast väljas ka transpordikulud.
 Tunnid, mida saab tellida klassiruumi/lasteaeda


Vanaaegne koolitund
Sihtgrupp: 2.–6. klass
Grupi suurus: klassiruumitäis lapsi (vajalik igal lapsel oma laud ja tool)
Kestus: 60 minutit
Tutvume vanaaegsete koolitarvikutega ja uurime, kuidas sada aastat tagasi koolis käidi. Uurime vana kirjapilti ja kirjutame krihvli ning sulega. Karistame ja kiidame nagu vanal ajal kombeks oli ning jagame igale osalejale tunnistused.

Vana aja mängud
Sihtgrupp: lasteaed, algklassid
Grupi suurus: kuni 25
Kestus: 45 minutit
Mänguline ja aktiivne tund. Mis tegid lapsed siis, kui poest ei saanud osta mänguasju, ei olnud arvuteid ega telekaid? Uurime, kuidas veetsid lapsed aega sadu aastaid tagasi. Mängime mänge ja uurime vanaaegseid mänguasju.

Igapäevaste esemete esivanemad
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–12. klass
Grupi suurus: kuni 25
Kestus: 45–60 minutit
Milline oli meie vaaremade mikser? Millised olid vanaaegsed ravimeetodid? Uurime muuseumi kogudes peituvaid tarbeesemeid, mis tänaseks on äratundmatuseni muutunud või sootuks unustatud.
 Tunnid muuseumis

Mustrimängud
Sihtgrupp: 2.–6. klass
Grupi suurus: 20
Kestus: 45 minutit
Mis on kiri, millest koosneb muster, ornament? Tutvume erinevate sümbolitega, avastame pärimusmustreid. Täidame töölehti, loome ise mustrid, kujundame peremärgi, võimalus teha oma rinnamärk (lisatasu 0,5 €).
 
Tund loodustoas
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–5. klass
Grupi suurus: 20
Kestus: 45–60 minutit
Tutvume muuseumi loodustoas Viljandimaal elavate loomade ja lindudega. Kuulame linnulaulu, uurime, millised näevad loomad välja talvel ning täidame töölehte.

Saame tuttavaks – Viljandi Muuseum
Sihtgrupp: 1.–5. klass
Grupi suurus: 20
Kestus: 60 minutit
Programm tutvustab muuseumit ja otsib vastuseid erinevatele küsimustele. Mis on muuseum? Mida muuseumis tehakse? Kuidas muuseumis asju säilitatakse? Muuseumitunni jooksul mängime otsimismängu ja leiame eksponaatide hulgast oma lemmiku.

Rehetare pere
Sihtgrupp: 3.–5. klass
Grupi suurus: 20
Kestus: 45–60 minutit
Mitmed sajandid oli eestlaste koduks madalate lagedega ja sammaldunud katusega rehetare. Milline oli rehetare pere ja milliseid tegemisi koos tehti? Õpime tundma vanaaegseid tööriistu ja uurime esivanemate elu.

Putukatund
Sihtgrupp: 7.-8. klass
Grupi suurus: 20
Kestus: 45–60 minutit
Uurime maailma eri paigus elatavaid erilisi putukaid. Uurime Viljandi Muuseumi kogudes leiduvaid putukaid, määrame neid ja otsime iseloomulikke tunnuseid.

Tutvume putukate maailmaga Viljandi Muuseumis (Helcomer OÜ programm)
Sihtgrupp: 4.-9. klass
Grupi suurus: kuni 30
Kestus: 3 tundi
Info tunni kohta: keskkonnaharidus.ee/.../tutvume-putukate-maailmaga-viljandi-muuseumis
Tund leppida kokku Tiina Viiriga: tel 513 3483, helcomer@hotmail.com

Mardiaeg (6.11-10.11)
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–5. klass
Grupi suurus: 20 last
Kestus: 60 minutit
Algab vanarahva talv, kodudes valmistatakse ette martide külaskäiguks ning loodetakse järgmiseks aastaks viljaõnne. Aga kes need mardisandid üldse on? Räägime mardikommetest ning uurime mardirituaali.
 
Kadriaeg (20.11–24.11)
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–5. klass
Grupi suurus: 20 last
Kestus: 60 minutit
On välitööde lõpuaeg, nüüd tuleb alustada tubaste tegevustega. Uurime kadripäeva traditsioone, õpime kadrilaule ja -mänge ning loodame, et järgmine aasta toob head karjaõnne.

Nigulast jõuluni (11.12–22.12)
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–5. klass
Grupi suurus: 20 last
Kestus: 60 minutit
Talveaeg saabub nigulapäevaga ja viib meid jõuludele aina lähemale. Muuseumi rehetoas vaatame ajas tagasi ja arutame selle üle, kuidas sada aastat tagasi jõulupühasid peeti. Uurime pühadeaegset kombestikku, tuletame meelde vanu jõulutavasid, mängime mänge ja meisterdame omale jõulukingi.
 Tunnid vabas õhus (algusega muuseumist)

Jalutuskäik vanalinnas Heiki Raudlaga
Sihtgrupp: 9.-12. klass, täiskasvanud
Grupi suurus: kuni 30
Kestus 45-60min
Heiki Raudlal on ameteid palju, muuhulgas kannab ta alati kaasas uskumatuid lugusid Viljandi vanalinnast ja siin elanud inimestest. Muuseumi juurest algab ajalooline rännak, mis peidab endas põnevaid jutte kodulinna majadest ja elanikest.
Tund kokkuleppida otse Heiki Raudlaga - 528 4149, heikiraudla@gmail.com

Lossimägede maastikumäng
Sihtgrupp: 5.-8. klass
Grupi suurus: kuni 30
Kestus 1h 15min
Võistkondlik maastikumäng Viljandi lossipargi ja seda ümbritseva keskkonna kohta. Kohtume muuseumis, kus esmalt uurime lossimägede elanikke ning ordulinnuse maketti.
Maastikumäng saab toimuda ainult hea ilma korral!

Jalutuskäik linnamüüril
Sihtgrupp: 5.-9. klass
Grupi suurus: kuni 30
Kestus 1h 15min
Pöördume tagasi aega, kus Viljandis elas ~1500 elanikku ja linn oli piiritletud müüriga. Rändame ajas tagasi ja teeme jalutuskäigu mööda vana linnamüüri.
Jalutuskäik saab toimuda ainult hea ilma korral!
 Loengud muuseumi kuraatoritelt
Muuseumitöötajad tutvustavad Viljandimaa ajalugu ja muuseumi kogusid.
Sihtgrupp 5.–12. klass, kestus varieeruv, aeg kokkuleppel.

Jaak Pihlak 1. Eesti iseseisvuse sünd ja Vabadussõda; 2. Eesti Vabaduse Risti kavalerid;  3. Viljandi Muuseumi ajalugu;  4. Muinsuskaitseliikumine Viljandimaal;  5. Karutapjad eestlased.

Ain Vislapuu 1. Viljandi linna ajalugu kuni aastani 1940.

Tiina Jürgen 1. Viljandi Muuseumi etnograafiakogu; 2. Talurahva rõivastuse ajaloolisi arengujooni;  3. Viljandimaa rahvarõivad; 4. Eestlaste 20. sajandi I poole pesumood; 5. Eestlaste ajaloolisi talupojaehteid;  6. Eestlaste elamud; 7. Sündimus. Täisealiseks saamine. Abiellumine;  8. Suremus. Inimene ja teispoolsus;  9. Eestlaste toitumistavad;  9. Märkide süsteemid rõivail ja ehetel;  10. Talupere. Rehielamu; 11. Kogumistöö põhimõtted Viljandi Muuseumis E-kogu näitel; 12. Talurahva elu-olu 18.-19. sajandil.

Heli Grosberg 1. Pühapaikadest pühakodadeni;  2. Raha, hansa ja vana lõbus Viljandi;  3. Elavatest piltidest püsikinoni;  4, Nimi ei riku meest, linnast  rääkimata;  5. Meie igapäevane leib; 6. Nebukadnedsarist Stalinini;  7. Eesti vabariigi 92 aastat;  8. Muusade templist tänapäeva muuseumini; 9. Lugusid muumiast; 10. Kihelkonnast läbi ajaloo; 11. Jõulud enne ja peale Kristust.

Tiina Parre 1. Viljandi Muuseumi fotokogu;  2. Viljandi vanadel fotodel.

Ebe-Triin Arros 1. Viljandi Muuseumi raamatufond;  2. Eestikeelne vanaraamat ja baltika Viljandi Muuseumi raamatufondis.

Teemaloengu pääse: 1 € õpilase kohta, õpetajatele tasuta.