Viljandi Muuseum - Näitused - Ajutine näitus - Toimunud näitused -
OTSI
Uudised
Näitused
Muuseumitunnid
Kogud
Teenused
Kontaktandmed
Lugemisvara
Väljaanded
Muuseumipood
Ametlik teave
Teised kohad
Tagasiside
Uudiskiri
In English


» Avaleht » Näitused » Ajutine näitus » Toimunud näitused  

Pildirindel
Viimati muudetud: 07-04-2015

Muuseumi näitusetoas 3. märtsist – 8. aprillini 2015

Pildirindel ehk Teise maailmasõja aegsed naljad ja karikatuurid mõlemalt poolt rindejoont

Rahvusarhiivi rändnäitus tutvustab karikatuuri kui propagandasõja pidamise vahendit Teise maailmasõja ajal. „Pildirindel“ on vastamisi nõukogude ja saksa propaganda ning karikatuurid, mis pärinevad riigiarhiivi kogudest ja ka tollasest ajakirjandusest.

Vaatamata koledusele annab sõda head ainest nii karikatuuridele kui naljapiltidele.
Karikatuur on hea vahend poliitiliste vastaste naeruvääristamiseks. Seda vahendit kasutasid Teise maailmasõja ajal usinalt mõlemad sõdivad pooled. Sõltumata kehtivast poliitilisest korrast kujutati vaenlast kaltsakate, närude, röövlite ja südametute mõrvaritena. Samas enda armees teenivaid sõjameestest loodi pilt kui kõrge õiglustunde ja maailmarahu toomisele pühendunud kangelastest. Sõjas leidus aga alati ka koomilisi momente, mida kunstnikud ei jätnud kajastamata. Enamiku naljapiltide kohta võiks öelda, et pole vahet, kummal pool rindejoont on need joonistatud – sisu poolest sobivad nad mõlemasse armeesse. Piltidel kajastuvad sõja ja sõjaväe elu universaalsed hetked ja probleemid (söök, puhkus, õppused, naised jne).

Näituse on koostanud Margus Lääne ja kujundanud Gerli Raadik.

Stendide kujutisi saab vaadata ka veebis.


Johan Laidoneri plats 10, 71020 Viljandi · info@muuseum.viljandimaa.ee · tel 433 3316, 433 3663, 433 3664 OK Interactive