OTSI
Uudised
Näitused
Muuseumitunnid
Kogud
Teenused
Kontaktandmed
Lugemisvara
Väljaanded
Muuseumipood
Ametlik teave
Teised kohad
Tagasiside
Uudiskiri
In English


» Avaleht » Uudised » Józef Piłsudski – Poola ja Euroopa riigimees  
Józef Piłsudski – Poola ja Euroopa riigimees
21-06-2017

Muuseumis on 30. juulini avatud rändnäitus, mis tutvustab Poola 20. sajandi suurkuju. Väljapaneku on korraldanud Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas tähistamaks Józef Piłsudski aastat.

Vaade näitusele

Józef Piłsudski (5.12.1867–12.05.1935) oli mitmeplaaniline isiksus – revolutsionäär, sotsialist, vabadusvõitleja, publitsist, poliitvang ning Poola Vabariigi taassünni järel ka riigipea ja sõjaväe ülemjuhataja.

Sõjaväelasena oli ta Poolale juhiks teel iseseisvusele, mis saavutati 1918. aastal ja kaks aastat hiljem juhtis ta riigi kaitsmist bolševistliku Venemaa agressiooni eest.

Poliitikuna alustas Piłsudski kaasaegse demokraatliku vabariigi ülesehitamist. Samuti oli ta üks esimese maailmasõja järgse Euroopa rahu ja julgeoleku loojaid.

Piłsudski toetas tugevalt Eesti iseseisvuse ideed, nähes selles riigis liitlast Nõukogude Venemaa (ning järgnevalt NSVL) ja Saksamaa agressiivsuse vastu. Sel eesmärgil püüdsid Poola ja Eesti koos teiste regiooni riikidega luua Balti liitu, milleni siiski ei jõutud. Poola-Eesti koostöö arenes siiski väga hästi, hõlmates nii poliitikat kui diplomaatiat, majandust ja sõjandust. Teenete eest pälvis Piłsudski Eesti Vabaduse Risti I liigi 3. järgu ja III liigi 1. järgu.

Piłsudski on üks väljapaistvamaid isikuid Poola ajaloos ning üks kõige tuntumatest poolakatest kogu maailmas. Seim kuulutas tema teenete ja 150. sünniaastapäeva puhul 2017. aasta Józef Piłsudski aastaks.

Näituse koostasid Józef Piłsudski Muuseum Sulejόwekis ja Poola Vabariigi välisministeerium.

Näitus on Viljandi muuseumis 19. juunist 30. juulini ja muuseum on avatud iga päev kell 11–18.

Lisainfo Liina Roht, liina.roht@muuseum.viljandimaa.ee, tel 433 3664.

Johan Laidoneri plats 10, 71020 Viljandi · info@muuseum.viljandimaa.ee · tel 433 3316, 433 3663, 433 3664 OK Interactive