Lugemissaal

Lugejaid-uurijaid teenindatakse muuseumi lugemissaalis, kus neile on üheksa töölauda. Saal on avatud tööpäeviti kell 9–17. Sissepääs hoovi kaudu (värav asub Lossi 14).

Saal on avatud kõigile, kuid koju muuseumi raamatukogust ei laenutata. Saali kasutus tuleks eelnevalt kokku leppida, et vajalik materjal välja otsida. Ning kuna saali kasutatakse ka õppetööks jms, võib see olla mõnel päeval nädalas hõivatud.

Enamkasutatav osa raamatute käsikogust asub lugemissaalis avariiulitel. Üle 4000 trükise sisaldav käsikogu koondab peamiselt muuseumi tööks vajalikku kirjandust ning teatmeteoseid.

Lugemissaalis on kättesaadavad ka nõukogude perioodil välja antud ajalehed (köites). Vanema perioodika lugemiseks soovitame kasutada veebis avaldatud digiteeritud eesti ajalehti (dea.nlib.ee).

Saalis on kättesaadavad ka Viljandimaaga seotud artiklite väljalõigete kaustad, mis on korraldatud teemade järgi, hõlmates ajavahemikku muinasajast tänapäevani. Koostatud on ka elektroonilised koha- ja isikuregistrid.

On koopiad Viljandi ja Viljandimaa ajalugu käsitlevatest põhjalikematest töödest (H. Moora, R. Joost), Viljandimaa mõisatest (V. Ranniku), Viljandi arhitektuuri ajaloost (E. Raadik) (vt: lugemisvara).

Lugemissaali on koondatud ka õpilaste ja tudengite uurimistöid, mis käsitlevad Viljandimaad. Ligikaudu 100 uurimistöö hulgas on tööd seltside, kultuuritegelaste, kirikute kohta, mitmed noorgiidide referaadid. Põhjalikult on uurimistöödes käsitletud muuseumi raamatufondi ja Viljandi trükinduse ajalugu.

Lugemissaali tuuakse (ettetellimisel) välja ka põhifondi kuuluvaid museaale (vt muuseumikogu teavet).

Saalis on ka esitlustehnika ettekannete ja seminaride tarbeks: projektor ekraaniga, tahvel. Laudade ääres mahub korraga istuma u 20 inimest. Võimalik on kasutada lisatoole.

Lugemissaali info tel 433 3316.
Täpsemad kontaktid…