Haridus

Muuseumitunnid

Viljandi Muuseum pakub haridusprogramme erinevatele vanuserühmadele. Tunnid on toeks üldhariduskoolide ja lasteaedade õppetööle, võimaldades seostada õpitud teadmisi igapäevaeluga. Muuseumitund maksab 3 € õpilase kohta, õpetajale tasuta. Minimaalne tunni tasu on 10 €. Grupi suuruseks kuni 24 inimest. Muuseumitunnid palume tellida vähemalt viis tööpäeva varem  aadressil haridus@muuseum.viljandimaa.ee  või tel. 433 3664

Kui muuseumisse tulla ei saa, siis kutsu muuseum külla! Muuseumitunde on võimalik korraldada ka klassiruumis või lasteaias. Külla kutsumisel lisandub 15 € + linnast väljas ka transpordikulu.

Vahvad vastlad (veebruar)
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–5. klass
Grupi suurus: 24
Kestus 45–60 minutit
Liulaskmine, vurrimäng, linatööd ja seakondi närimine – räägime sellest, mis kuulus vastlapäeva kombestikku! Mängime ja uurime vastlapärimust.

Lihavõtted – vaesed pühad (märts-aprill)
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–5. klass
Grupi suurus: 24
Kestus 45–60 minutit
Lihavõttepühad, ülestõusmispühad ja munadepühad – heal pühal mitu nime. Lõppeb paastuaeg ja algab kiigeaeg. Millised olid vanarahva kombed lihavõtete ajal? Ka kevadpühadel mängiti, ennustati ja lauldi.

Rehetare pere
Sihtgrupp: 3.–5. klass
Grupi suurus: 24
Kestus: 45–60 minutit
Mitmed sajandid oli eestlaste koduks madalate lagedega ja sammaldunud katusega rehetare. Milline oli rehetare pere ja milliseid tegemisi koos tehti? Õpime tundma vanaaegseid tööriistu ja uurime esivanemate elu.

Igapäevaste esemete esivanemad
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–9. klass
Grupi suurus: kuni 24
Kestus: 45–60 minutit
Milline oli meie vaaremade mikser või milline nägi välja pesumasina eelkäija?  Uurime muuseumi kogudes peituvaid tarbeesemeid, mis tänaseks on äratundmatuseni muutunud või sootuks unustatud.

Saame tuttavaks – Viljandi Muuseum
Sihtgrupp: 1.–5. klass
Grupi suurus: kuni 24
Kestus: 60 minutit
Programm tutvustab muuseumit ja otsib vastuseid erinevatele küsimustele. Mis on muuseum? Mida muuseumis tehakse? Muuseumitunni jooksul mängime otsimismängu ja leiame eksponaatide hulgast oma lemmiku.

UUS! Jõuluprogramm  2023 
Programm ettetellimisel: 4.-15. detsember                                                              Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–5. klass
Grupi suurus: 24 last
Kestus: 60-120 minutit
Talveaeg saabub nigulapäevaga ja viib meid jõuludele aina lähemale. Muuseumi rehetoas vaatame ajas tagasi ja arutame selle üle, kuidas erinevatel aegadel jõulupühasid tähistatud on. Uurime pühadeaegset kombestikku, tuletame meelde vanu jõulutavasid ja mänge. Teeme ringkäigu jõulunäitusel ja soovi korral lõpeb tund muuseumi Tõrukojas, kus saab meisterda väikese kingituse. Hind koos meisterdamisega 9 eurot, muuseumitunnina 3 eurot.

Iseseisev muuseumitund
Sihtgrupp: 1.–12. klass
Grupi suurus: kuni 40
Kestus: 45–60 minutit
Muuseumi kassast on võimalik küsida töölehti, mille abil saab muuseumit iseseisvalt uurida ja teadmisi koguda. Vastused peituvad ekspositsioonis. Tulla võib nii väikese seltskonnaga kui ka suure grupiga. Suurema rühma puhul palume ette teatada, et kassas oleks vajalik arv töölehti.

Tund loodustoas
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–5. klass
Grupi suurus: 24
Kestus: 45–60 minutit
Tutvume muuseumi loodustoa väljapanekuga, õppides tundma Viljandimaal elavaid linde ja loomi. Kuulame linnulaulu, uurime, loomade kohastumusi ja toimetulekut erinevatel aastaaegadel ning täidame töölehti.

Tunnid koostöös teistega

Jalutuskäik vanalinnas Heiki Raudlaga
Sihtgrupp: 9.-12. klass, täiskasvanud
Grupi suurus: kuni 30
Kestus 45-60 minutit
Heiki Raudlal on ameteid palju, muuhulgas kannab ta alati kaasas uskumatuid lugusid Viljandi vanalinnast ja siin elanud inimestest. Muuseumi juurest algab ajalooline rännak, mis peidab endas põnevaid jutte kodulinna majadest ja elanikest.
Tund leppida kokku otse Heiki Raudlaga: 528 4149, heikiraudla@gmail.com

Tutvume putukate maailmaga Viljandi Muuseumis (Helcomer OÜ programm)
Sihtgrupp: 4.-9. klass
Grupi suurus: kuni 30
Kestus: 3 tundi
Info tunni kohta.
Tund leppida kokku otse Tiina Viiriga: 513 3483, helcomer@hotmail.com


Loengud muuseumi kuraatoritelt

Loengud tutvustavad Viljandimaa ajalugu ja muuseumi kogusid.
Sihtgrupp: 5.–12. klass • Kestus: varieeruv  • Aeg: kokkuleppel

Jaak Pihlak 1. Eesti iseseisvuse sünd ja Vabadussõda; 2. Eesti Vabaduse Risti kavalerid;  3. Viljandi Muuseumi ajalugu;  4. Muinsuskaitseliikumine Viljandimaal;  5. Karutapjad eestlased.

Ain Vislapuu 1. Viljandi linna ajalugu kuni aastani 1940.

Tiina Jürgen 1. Viljandi Muuseumi etnograafiakogu; 2. Kogumistöö põhimõtted Viljandi Muuseumis E-kogu näitel; 3. Talurahva rõivastuse ajaloolisi arengujooni; 4. Viljandimaa rahvarõivad sh Mulgi rahvarõivad; 5. Märkide süsteemid rõivail ja ehetel; 6. Eestlaste ajaloolisi talupojaehteid; 7. Talurahva elu-olu 18.-19. sajandil; 8. Meie esivanemate elamud. Rehielamu; 9. Vana talupere; 10. Sündimus. Täisealiseks saamine. Pulmad; 11. Suremus. Inimene ja teispoolsus; 12. Eestlaste 20. sajandi I poole pesumood; 13. Meeste rõivastus 20. saj I poolel; 14. Elegantne mees 1930ndatel aastatel.

Heli Grosberg  1. Meie igapäevane leib; 2. Muusade templist tänapäeva muuseumini; 3. Nimi ei riku meest, linnast rääkimata; 4. Elavatest piltidest püsikinoni; 5. Lihaheitest lihavõtteni; 6. Hingede aeg (meil ja mujal); 7. Jõulud; 8. Raha, hansa ja vana lõbus Viljandi; 9. Veelinn Viljandi (veetornid); 10. Pühapaikadest pühakodadeni (kihelkondade kaupa); 11. Viljandimaa kirikud ja inimesed nende ümber; 12. Suure-Jaani kihelkond ja Olustvere; 13. Suure-Jaani kihelkond kui ärkamisaja kasvulava; 14. Kihelkonnast nii ja teisiti; 15. Nebukadnetsarist Stalinini (küüditamine); 16. Kivikirveste ja rändlaagrite aeg (Eesti muinasaeg).

Tiina Parre 1. Viljandi Muuseumi fotokogu;  2. Viljandi vanadel fotodel.

Teemaloengu pääse: 3 € õpilase kohta, õpetajatele tasuta.