Näitus „Viljandi fotograaf Jaan Riet 150“

Laupäeval, 1. aprillil avatakse Viljandis fotograaf Jaan Rieti 150. sünniaastapäevale pühendatud näitused.

Esmalt kogunetakse kell 12.15 Posti ja Koidu tänava nurgale parki, kus on Rieti fotoateljeed ja eramut tutvustav näitus. Sealt liigutakse kella 13-ks Viljandi muuseumi näitusele „Viljandi fotograaf Jaan Riet 150“ ning 13.45 avatakse Kondase keskuse kogu maja hõlmav näitus „Sõsarkond“.

Viljandi muuseumi näitus keskendub Rieti ateljee tegevusele. Selle mahukas fotopärand hõlmab eeskätt Viljandi ja siinsete elanike jäädvustusi 19. sajandi lõpust 20. sajandi keskpaigani. Siin valmisid kümned tuhanded portreed ja ligi sada tuhat linnavaadetega postkaarti.

Jaan Riet sündis 27. märtsil 1873 Abja vallas. Tema fotoäri sai Viljandis tegutseda pool sajandit. Paljude kvaliteetsete fotodega levis kaubamärgi „J. Riet“ tuntus üle Eesti. Selle edu taga oli suuresti ateljee töökas naispere.

Kondase keskuse väljapanek tutvustabki Rieti perekonna nelja naist, nende elu ja loomingut. Jaan Rieti abikaasa Marie Riet (sünd. Uudelt, 1880–1959) õppis Saksamaal fotograafiat ja tegutses abikaasa ateljees. Pärast arhitekt Karl Burmani projekteeritud uue maja valmimist Koidu ja Posti tänava nurgal 1914. aastal pühendus Marie rohkem kodule ja aia rajamisele.

Marie Rieti õde Anna Kukk (sünd. Uudelt, 1885–1960) tegutses fotograafina nii Viljandis kui ka kaugel Amuurimaal. Kunstiteadlase Indrek Grigori kureeritud Anna Kukele pühendatud osa räägib Anna elust Eestis ja Venemaal. Osa väljapanekust keskendub kullapesu ainulaadsele jäädvustamisele kaevanduses. Aastal 1920 opteerus Anna Kukk koos poja Oleviga Eestisse ning asus taas tööle Rietite stuudios.

Jaan ja Marie Rieti vanem tütar Hilja Riet (1905–2006) õppis 1923–1925 kunstikoolis Pallas, kus ta sai muuhulgas hea ettevalmistuse kompositsiooni vallas. Paljudes kodudes on säilinud Hilja Rieti postkaardid, mida 1931.–1940. aastani trükiti 230 000 eksemplari 176 erineva süžeega. Hilja Rieti lillepostkaardid on näitusel dialoogis kahe kaasaegse Viljandiga seotud naisfotograafi Hedi Jaansoo ja Annika Vihmanni loominguga.

Ka noorem tütar Elma Tünder (sünd Riet, 1910–1987) töötas aastaid oma vanemate fotoateljees. Aastail 1934–1937 elas Elma Inglismaal, kus ta töötas au pairina ja ühes Londoni moeäris. Ta jõudis vahetult enne Eestisse tagasitulekut alustada fotograafiaõpinguid Londonis.

Linnaruumis saab kolmes kohas näha Jaan ja Hilja Rieti fotosid Viljandist. Koidu ja Posti tänava nurgal räägivad need perekonna ja nende ateljee ajaloost. Endise Rubiini platsi näitus kajastab pargi ja selle ümbruse varasemat ilmet. Vabaduse platsil saab tutvuda 1926. aastal püstitatud Vabadussamba ümbruse fotodega.

Näituste fotod ja esemed pärinevad Viljandi muuseumi, Fotomuuseumi, Eesti arhitektuurimuuseumi ja Rahvusarhiivi filmiarhiivi kogudest ning erakogust. Näitused valmisid Eesti Kultuurkapitali toel. Suur tänu neile kõigile abi ja toetuse eest! Eriline tänu kuulub Jaan Rieti lapselapsele Kristjan-Henn Rietile.

Näitused on üleval kuni 3. septembrini 2023. Viljandi muuseum on avatud teisipäevast laupäevani kella 10–17, Kondase keskus on aprillis avatud kolmapäevast pühapäevani kell 10–17 ning maist augusti lõpuni iga päev kella 11–18.

Viljandi muuseumi näituse info: Herki Helves, tel 5690 7334.
Kondase keskuse näituse info: Mari Vallikivi, tel 5360 1768.
Linnaruumi näituse info: Helen Piir, Sakala keskuse galerist, tel 5347 5897.

Plakat Jaan Riet 150 näitused

Plakati fotol on Marie, Elma, Hilja ja Jaan Riet koduateljees 1917. aastal.
Viljandi muuseumi fotokogu, VMF 439:41.

Viimane kuraatorituur Villem Ormissoni näitusel

Kutsume neljapäeval, 23. märtsil kell 16.30 osa saama Liis Pählapuu juhendatud kuraatorituurist näitusel „Villem Ormisson. Värvid ja Viljandi“.

Kunstniku 130. sünniaastapäevale pühendatud näitust tutvustav tuur pakub sissevaateid nii Ormissoni elukäiku kui loomingusse. Eksponeeritud teoste kaudu keskendutakse kunstniku kontaktile tema kodulinna Viljandiga ja vaadeldakse tema kujunemist ajastu üheks väljapaistvamaks koloristiks. Ormissoni värvirõõmsatel maalidel ja vanadel fotodel võib avastada detaile Viljandi linnapildist ja tuttavaid linnalähedasi maastikke.

Sissepääs muuseumipiletiga (4 € / 2 €). Näitus on avatud 25. märtsini 2023 ja muuseum teisipäevast laupäevani kella 10–17.

Näituse valmimist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Viljandi Linnavalitsus. Kaasnevat publikuprogrammi toetab Viljandi Linnavalitsus.

Näituse plakat

Muuseum võtab tööle peavarahoidja-kuraatori

Peavarahoidja-kuraatori töö eesmärk on muuseumikogu juhtimise, haldamise ja kasutamise korraldamine. Ta vastutab muuseumikogu töökorralduse ja planeerimise ning muuseumi kogumis-, säilitamis- ja kirjeldamispoliitika eest.

Peavarahoidja-kuraatori tööülesanneteks on:

 • Korraldada muuseumikogu haldamist ja kasutamist
 • Juhtida kogudega seotud plaanide, digiteerimis- ja tegevuskavade koostamist ning nende elluviimist
 • Administreerida museaalide andmebaasi MuIS
 • Tagada kogude arendamise, süstematiseerimise, museaalide arvele võtmise, korrashoiu, järelevalve ning deponeerimise jm dokumentatsiooni nõuetekohase vormistamine
 • Korraldada muuseumi kogude säilitamiseks vajalike tingimuste loomist ja museaalide konserveerimist

Kandidaadilt eeldame:

 • Kõrgharidust (eelistatud humanitaariaalane)
 • Eesti keele oskust kõrgtasemel, inglise keele valdamist
 • Väga head arvutikasutamise oskust
 • Täpsust ja korrektsust
 • Analüüsi- ja algatusvõimet
 • Oskust teha meeskonnatööd
 • Soovitavalt muuseumitöö kogemust

Meie pakume:

 • Huvitavat ja vaheldusrikast tööd
 • Enesetäiendamisvõimalust
 • Harivat töökeskkonda
 • Toetavaid kolleege
 • Stabiilset töötasu

Kui töö pakub huvi, palun saada oma CV koos motivatsioonikirjaga hiljemalt 27. märtsiks 2023 aadressil jaak.pihlak@muuseum.viljandimaa.ee

Tõrukojas jätkuvad õpitoad

Muuseumi hoovimajas ehk Tõrukojas (Lossi 14) on tegevused hoo sisse saanud ja jätkuvad õpitoad.

 • 18. märtsil kell 13 kuni 15.30 vaatleme algul ühiselt näitust „Villem Ormisson. Värvid ja Viljandi“ ning järgneb värvi- ja kompositsiooni õpituba, kus praktilise tööna valmib abstraktne väikeseformaadiline maalitud töö või kollaaž.

Aprillikuu kolmel laupäeval on teemadeks lihavõtted, kirjakunst ja visandamine.

 • 1. aprillil kell 13 kuni 15.30 toimuvas õpitoas teeme ettevalmistusi saabuvateks lihavõttepühadeks. Praktilise tööna valmib taaskasutatavast paberist pärg ning ühiselt värvitakse looduslike vahenditega pühademune.
 • 15. aprillil kell 13 kuni 15.30 on kalligraafia õpituba, humanistliku kursiivi stiilis kirja joonistamine. Valmib kujundatud sõnum, postkaart või plakat.
 • 29. aprillil kell 13 kuni 15.30 saab õppida vabakäe visandamise tehnikaid. Praktilise töö tulemuseks valmib paaristööna või perega koos tehtud joonistus.

Õpitoad sobivad igale vanusele, kuid nooremad kui 8-aastased lapsed on oodatud koos vanema või täisealise saatjaga. Tegevuste kõrvale pakutakse vestluse juurde tass teed. Sissepääs on 4 eurot maksva muuseumipiletiga, millega saab tutvuda ka muuseumi näitusemaja väljapanekutega.

Info ja registreerimine: Marge.Robam@muuseum.viljandimaa.ee
Olete oodatud Tõrukotta, et koos targalt õppida ja rõõmsalt uurida!

Lossi 14 muuseumi maja
Viljandi muuseumi Tõrukoda asub aadressil Lossi 14.

Muuseumikülastajate küsitlus

Muuseumi küsitlus

Palume Viljandi Muuseumi külastanutel vastata küsitlusele, mille eesmärk on selgitada muuseumikülastuse kogemust mõjutavaid tegureid. Küsimustik on anonüümne, koosneb 35 küsimusest ning vastamine võtab aega umbes 10 minutit. Küsimustik asub veebilehel: https://forms.gle/9rqVoE3TWgEM8UN88
Palume üleskutset jagada ja täname kõiki vastajaid ette!

Küsimustikule saab vastata 20. märtsini. Selle koostas Anu Laarmann ja tulemused on aluseks Tartu Ülikooli turismi- ja hotelliettevõtluse eriala lõputööle.