Arheoloogianäitus ja loenguõhtu

14. detsembril kell 16 on muuseumi loenguõhtu külaliseks arheoloog Arvi Haak, kes teeb ettekande teemal „Ruumikad linnused, sügav vallikraav, kuivale jäänud koge ja kodumaine raud. Arheoloogiliste uuringute tulemusi Viljandile lähemalt ja kaugemalt, mullu ja tänavu“.

Alates 12. detsembrist on Viljandi muuseumis välja pandud rändnäitus „Arheoloogilised uuringud Eestis 2022“, mis annab ülevaate 2022. aasta arheoloogiliste uuringute tulemustest. Mullu uuriti 243 arheoloogilist paika üle Eesti, mille hulgast näitus tutvustab 22 objekti. Uuriti linnu (Tallinn, Tartu, Narva), muinas- ja keskaegseid linnuseid (Rosma, Viljandi, Tarvastu, Kuressaare), kalmistuid jt muistiseid.

Viljandimaal toimunud uuringutest tutvustatakse Viljandi ordulinnuse esimesel eeslinnusel, nn vaimulikehoones toiminud uuringuid, mida juhatas Tartu Ülikooli keskaja arheoloogia professor Heiki Valk, ning Tarvastu linnuse konserveerimisega seotud järelevalvetöid. Viljandis keskenduti ühe ruumi erinevate kasutusetappide selgitamisele, nii avastati varem teadmata rajatis ruumi keskel, mida võib olla kas mantelkorstna või suure ahju alus. Samuti leiti hüpokaustahju suu, mille uurimine jätkus tänavu. Tarvastus (juhatas Aivar Kriiska, OÜ Arheograator) selgus müüride puhastamisel, et linnusel on olnud lisaks seni teadaolevale veel kaks väravat. Lisaks näitusel kajastatud uuringutele tegid arheoloogid väljakaevamisi muinasaja lõpust pärineval Holstre-Polli linnusel ja päästeuuringuid Viljandi linnas, Olustvere mõisas ja asulakohal ning Paaksima asulakohal.

Näituse koostasid Arvi Haak, Ulla Kadakas ja Erki Russow (Eesti Arheoloogide Liit) ning uuringuid juhatanud arheoloogid ja kujundas Joosep Siitan. Toetajad: Eesti Kultuurkapital, OÜ Arheograator, MTÜ Arheoloogiakeskus, OÜ Arheox, OP Muinasprojekt, Eesti Kultuurkapital

Näitus on muuseumi teisel korrusel avatud 27. jaanuarini, muuseum on avatud teisipäevast laupäevani kella 10–17.

Näitus „Jõuluootus“

Muuseumi näitusetoas on 1. detsembrist avatud Aigi Märtini erakogu näitus „Jõuluootus“.

Näituse vaade

Välja pandud jõuluehted ja kaunistused on kogutud eeskätt lastele rõõmu valmistamist silmas pidades. Kollektsiooni on neid ajapikku kogunenud aukartust äratav hulk. Valitud osa neist on täitnud muuseumi näitusetoa.

Näituse vaade

Näituselt leiab ka erinevate ajastute postkaarte. Külastaja käeulatuses rippuvatelt kaartidelt saab õppida toredaid jõulusalme.

Näituse vaade

Näitus on avatud 20. jaanuarini 2024, muuseum ootab külastajaid teisipäevast laupäevani kella 10–17.

Näitusega on seotud järgnev muuseumi haridusprogramm.

Jõuluprogramm  2023
Programm ettetellimisel: 4.-15. detsember
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–5. klass
Grupi suurus: 24 last
Kestus: 60-120 minutit
Talveaeg saabub nigulapäevaga ja viib meid jõuludele aina lähemale. Muuseumi rehetoas vaatame ajas tagasi ja arutame selle üle, kuidas erinevatel aegadel jõulupühasid tähistatud on. Uurime pühadeaegset kombestikku, tuletame meelde vanu jõulutavasid ja mänge. Teeme ringkäigu jõulunäitusel ja soovi korral lõpeb tund muuseumi Tõrukojas, kus saab meisterda väikese kingituse. Hind koos meisterdamisega 9 eurot, muuseumitunnina 3 eurot.

Teave ja registreerimine:
haridus@muuseum.viljandimaa.ee
tel 521 6675.

Raamatu „Viljandi fotograaf Jaan Riet“ esitlus

Kolmapäeval, 6. detsembril kell 16 esitleb Viljandi muuseum oma toimetiste sarja üheksandat väljaannet „Viljandi fotograaf Jaan Riet“.

Tänavu möödus 150 aastat Jaan Rieti sünnist. Kevadest sügiseni Viljandis avatud näitustele lisaks ilmuv raamat annab ülevaate Rieti fotoateljeest, seal tegutsenud fotograafidest ja nende pärandist. Fotode vahendusel kajastatakse Viljandi ajalugu ateljee tegevusperioodil aastatel 1896–1948.

Artiklite autorid on Ain-Andris Vislapuu, Tiina Parre ja Mari Vallikivi, toimetaja Ain-Andris Vislapuu ja keeletoimetaja Maarja Möldre. Raamatu koostas ja küljendas Herki Helves.

128-leheküljelise raamatu arvukad fotod on pärit Viljandi muuseumi ja Rahvusarhiivi filmiarhiivi kogust ning Kristjan-Henn Rieti erakogust.
Raamatu väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital.

Kaanepilt - Viljandi fotograaf Jaan Riet

Raamatu sisu näide (pdf).

Raamat on müügil muuseumipoes ja Raamatukoi kauplustes.

Jõuluinglite töötuba

Juba on aeg valmistuda jõuludeks. 6. detsembril kell 10–12 ootab muuseumi Tõrukoda töötuppa, kus saab valmistada lõngast ja paberist ingleid ja jõuluehteid, mis sobivad kingiks või kodu ja jõulupuu kaunistamiseks.
Juhendab Natalia Karu. Osalustasu 4 eurot.

Olete oodatud!

plakat

Kuraatorituur näitusel „Vorm“

Kolmapäeval, 22. novembril kell 16 tutvustab näituse kuraator, pärandtehnoloogia õppekava metallitöö eriala juht ja lektor Eilve Manglus näitusel „Vorm“ välja pandud töid ja metallikunsti õppimist laiemalt.

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava metallitöö eriala üliõpilastööde näitus keskendub õppetöö käigus valminud vormitöödele. Näha saab lehtmetallist välja kohrutatud, taondatud, sepistatud ruumilisi metallesemeid, õõnesvorme ja ehteid.

Osalemine muuseumipääsmega 4 € / 2 €.

Näitus on avatud 25. novembrini, muuseumi näitusemaja ootab külastajaid teisipäevast laupäevani kella 10–17.

Näituse vaade