Muuseumis pärimusmuusika festivali ajal

Viljandi muuseum pakub pärimusmuusika festivali ajal reedel ja laupäeval, 26. ja 27. juulil mõnusat äraolemist hoovis (värav asub Lossi 14 maja kõrval).

Nautida saab maitsvat sööki ja jooki, osaleda töötubades või lihtsalt niisama olemisest mõnu tunda.

Sissepääs hoovi on tasuta, kuid töötubades osalemine on tasuline (15 ja 20 €).

26. juuli töötoad

  • Kell 11.00 Paberist lilled – loo kauneid paberlilli, mis toovad rõõmu ja värve igasse päeva.
  • Kell 14.00 Villainglid – valmista endale või kingituseks kaunis ja unikaalne villaingel.
  • Kell 17.00 Esteetiline paikamine – õpi, kuidas esteetiliselt parandada ja kaunistada oma riideid.

27. juuli töötoad

  • Kell 11.00 Esteetiline paikamine – õpi, kuidas esteetiliselt parandada ja kaunistada oma riideid.
  • Kell 14.00 Villainglid – valmista endale või kingituseks kaunis ja unikaalne villaingel.
  • Kell 11.00 Paberist lilled – loo kauneid paberlilli, mis toovad rõõmu ja värve igasse päeva.

Muuseumi näitusemajas (pääse 5 € ja 3 €) on avatud TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava metallitöö eriala õppejõudude ühisnäitus „Ohustatud liikide kaitseala“, mis on avatud 31. augustini teisipäevast laupäevani kella 10–17. Samal ajal saab tutvuda muuseumi püsinäitusega kohalikust ajaloost.

Tule veeda muuseumis meeldivalt ja loovalt aega!

Muuseumihoov festivali ajal

Kogume köögilugusid

Sügisel avame Viljandi muuseumis näituse „Laua ümber koos“, mis on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist. Näitus keskendub ellujäämiskunstile ja toiduteemalisele pärandkultuurile ning toob kokku erinevate põlvkondade toiduvalmistamise oskused ja lood.

Kutsume teid jagama näitusele oma perekonna toidu valmistamise lugusid alates vanadest säilitusviisidest kuni põnevate pereretseptideni. Noorematel inimestel tasub külastada oma vanaema ja teha selgeks, kuidas ta oma imelisi roogasid valmistab. Kogutud retseptid koondame digitaalselt avaldatavasse illustreeritud retseptiraamatusse. See on suurepärane võimalus jäädvustada oma pere traditsioone ning toidupärandit.

Retsepte ja lugusid palume saata hiljemalt 31. augustiks e-posti aadressil haridus@muuseum.viljandimaa.ee või tuua paberkujul muuseumi kassasse.

„Laua ümber koos“ ootab teie toredaid köögilugusid!

Perekond Rieti söögilaud 1910. aastatel.
Perekond Rieti söögilaud 1910. aastatel. VMF 439:29 

Mulgi tikandi töötuba

Laupäeval, 15. juunil kella 11–17 saab muuseumi Tõrukojas osaleda taimeainelise Mulgi tikandi töötoas. Mulgi tikandit tutvustab ja tikkimist juhendab Eda Kivisild. Osalustasu on 20 eurot sisaldab materjali ja töövahendeid.

Taimeainelist Mulgi tikandit leiab sõbadel, puusapõlledel, põlledel, mulgirättidel ja suurrättidel.  Tikkimiseks on kasutatud taimedega värvitud ja kodus kedratud lõnga. Tikkimiseks kasutatakse vars-, sämp-, ahel-, rist-, ristik-, madal- ja mähkpistet.

Värvigamma põhitoonid on kollane, punane, sinine ja roheline. Roheline sümboliseeris maad, kasvavaid taimi, aga ka surma. Sinine tähistas taevast ja mõtlemist. Punane maad, verd, tuld ja armastust. Kollane tähistas päikesevalgust. Värvilised motiivid on tavaliselt piiratud tumesinise lõngaga.

Lisateave: Tõrukoja tegevusjuht Eda Kivisild, telefon 528 3840,
e-post eda.kivisild(ä)muuseum.viljandimaa.ee

Tarvastu puusapõll

Tarvastu puusapõlle katke, VM 6452 E 297.

Näitus „Ohustatud liikide kaitseala“

6. juunil avati Viljandi muuseumis TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava metallitöö eriala õppejõudude ühisnäitus „Ohustatud liikide kaitseala“, mis on avatud 31. augustini  teisipäevast laupäevani kella 10–17.

Näitus „Ohustatud liikide kaitseala“

Näitus „Ohustatud liikide kaitseala“

Näitus „Ohustatud liikide kaitseala“

Sissejuhatus ohustatud liikide kaitsealale

Oleme kuus Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava metallitöö eriala õppejõudu: Eilve Manglus, Indrek Ikkonen, Kirsti Tuum, Mart Reino, Tõnis Luik ja Väino Niitvägi. See neutraalne tähestikuline nimekiri ei too välja meie eelistusi, vanust, kuuluvust, eripärasid. Meie ühiseks ülesandeks on anda lõputult korrates oma tõekspidamisi ja oskuseid edasi üliõpilastele. Seejuures oleme täiesti erineva tausta, käekirja ja mõttemaailmaga ehte- või sepatöö meistrid, kunstnikud – kes kuidas ennast identifitseerib. Hoolimata ühisest metallitöö valdkonnast on meie tööviisid ja teemade käsitlused, meie valikud ja meelelaad väga erinevad, vahel isegi vastandlikud.  

Ühisel väljapanekul koondume sama, meid kõiki liitva teema alla. Näitusetööd on eneseväljendus, metalne looming, mis sünnib armastusest eriala, elu ja meile antud maailma vastu. Siia koondame oma kõige tuisupäisemad, valulisemad või romantilisemad mõttekäigud. Vormime materjale oma mõtete järgi, lisades sõnumi ja isikliku tunnetuse.  

Me tekitame maailma juurde ehteid, esemeid, sepiseid, kasutades loomise käigus olemasolevaid ressursse. Meie töö on taasluua või muuta juba loodut. Võib juhtuda, et me oma loomise huvides lõhume ja hävitame seda, mis on olnud enne meid palju paremas seisukorras. Meil on iha midagi endale meeldivamaks muuta, teise kohta panna ja uueks vormida. Selle lõputu ümberkorraldamise tulemusena muutub maailm üha tundlikumaks ja plahvatusohtlikumaks. Tekib vajadus reservaatide järele, sest see, mis ei suuda kohaneda nii ruttu, kui meie ümberkorraldused toimuvad, hakkab liik liigi kaupa, nõrgemad ja õrnemad esmajärjekorras, hävinema. Kust jookseb piir? Kas me oskame muuta ja kasutada loodust nii, et kõik vajalik säiliks? Kas me oskame ja suudame pakkuda kaitset ohustatule? Millised tagajärjed on meie tegudel?  

Näitusel „Ohustatud liikide kaitseala“ esitletavad tööd käsitlevad looduse jätkusuutlikkuse teemasid just nii, nagu me igaüks neid näeme. Me kõneleme oma muredest ja rõõmudest, püüame luua illusoorseid või muinasjutulikke kaitsealasid meie endi ohustatud liikidele. Loodu jutustab igaühe mõtteid eraldi, aga ka tervikuna, kõik koos.  

Täname oma toetajaid, sõpru ja abilisi, eriti aga Meelika Hainsood ja August Honoré Rønnet näituse helitausta eest.  

Lisateave: Eilve Manglus, TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava metallitöö erialajuht, eilve.manglus(ä)ut.ee, telefon 508 0025.

 

Lastepäeva aardejaht

Kutsume kõiki seiklushimulisi lapsi 1. juunil kella 10–17 osalema aardejahil Viljandi muuseumis. Haara kaasa oma parimad sõbrad ja pere ning asu koos nendega lahendama mõistatusi, mis viivad sind magusa aardeni!
Aardejaht sobib lastele alates 7. eluaastast.
Lastele sissepääs tasuta, täiskasvanutele muuseumipiletiga.
Tule ja avasta, millised aardeid muuseum endas peidab!
Aardejaht