Haridus

Pakume alljärgnevat valikut muuseumitunde erinevatele vanuserühmadele. Tellija soovil ja muuseumi võimalusel loome sihtgrupile sobivad programmid.

Muuseumitund maksab 3 € õpilase kohta (v.a tunnid koostöös teiste asutustega), õpetajatele tasuta. Minimaalne tunni tasu on 10  €. Muuseumitundi on võimalik korraldada ka sünnipäeva tähistamisena, sellisel juhul lisandub ruumide kasutuse tasu 20 €.

Kui muuseumisse tulla ei saa, siis kutsu muuseum külla! Muuseumitunde on võimalik korraldada ka klassiruumis või lasteaias. Külla kutsumisel lisandub 15 € + linnast väljas ka transpordikulu.

Lisateave: muuseumipedagoog Liina Roht
liina.roht@muuseum.viljandimaa.ee
tel 433 3664, 5569 0679


Tunnid, mida saab tellida ka klassiruumi/lasteaeda

Vana aja mängud
Sihtgrupp: lasteaed, algklassid
Grupi suurus: kuni 25
Kestus: 45 minutit
Mänguline ja aktiivne tund. Mis tegid lapsed siis, kui poest ei saanud osta mänguasju, ei olnud arvuteid ega telekaid? Uurime, kuidas veetsid lapsed aega sadu aastaid tagasi. Mängime mänge ja uurime vanaaegseid mänguasju.

Igapäevaste esemete esivanemad
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–12. klass
Grupi suurus: kuni 25
Kestus: 45–60 minutit
Milline oli meie vaaremade mikser? Millised olid vanaaegsed ravimeetodid? Uurime muuseumi kogudes peituvaid tarbeesemeid, mis tänaseks on äratundmatuseni muutunud või sootuks unustatud.


Tunnid ainult muuseumis

Iseseisev muuseumitund
Sihtgrupp: 1.–12. klass
Grupi suurus: kuni 40
Kestus: 45–60 minutit
Muuseumi kassast on võimalik küsida töölehti, mille abil saab muuseumit iseseisvalt uurida ja teadmisi koguda. Vastused peituvad ekspositsioonis. Tulla võib nii väikese seltskonnaga kui ka suure grupiga.
10+ grupi puhul palume siiski ette teatada, et vajalik arv töölehti kassas kindlasti olemas oleks.

Mustrimängud
Sihtgrupp: 2.–6. klass
Grupi suurus: 20
Kestus: 45 minutit
Mis on kiri, millest koosneb muster, ornament? Tutvume erinevate sümbolitega, avastame pärimusmustreid. Täidame töölehti, loome ise mustrid, kujundame peremärgi, võimalus teha oma rinnamärk (lisatasu 0,5 €).

Tund loodustoas
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–5. klass
Grupi suurus: 20
Kestus: 45–60 minutit
Tutvume muuseumi loodustoas Viljandimaal elavate loomade ja lindudega. Kuulame linnulaulu, uurime, millised näevad loomad välja talvel ning täidame töölehte.

Saame tuttavaks – Viljandi muuseum
Sihtgrupp: 1.–5. klass
Grupi suurus: 20
Kestus: 60 minutit
Programm tutvustab muuseumit ja otsib vastuseid erinevatele küsimustele. Mis on muuseum? Mida muuseumis tehakse? Kuidas muuseumis asju säilitatakse? Muuseumitunni jooksul mängime otsimismängu ja leiame eksponaatide hulgast oma lemmiku.

Rehetare pere
Sihtgrupp: 3.–5. klass
Grupi suurus: 20
Kestus: 45–60 minutit
Mitmed sajandid oli eestlaste koduks madalate lagedega ja sammaldunud katusega rehetare. Milline oli rehetare pere ja milliseid tegemisi koos tehti? Õpime tundma vanaaegseid tööriistu ja uurime esivanemate elu.

Putukatund
Sihtgrupp: 7.-8. klass
Grupi suurus: 20
Kestus: 45–60 minutit
Uurime maailma eri paigus elatavaid erilisi putukaid. Uurime Viljandi muuseumi kogudes leiduvaid putukaid, määrame neid ja otsime iseloomulikke tunnuseid.

Santide aeg (5.11-23.11)
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–5. klass
Grupi suurus: 20 last
Kestus: 60 minutit
Algab vanarahva talv, kodudes valmistatakse ette santide külaskäiguks ning loodetakse järgmiseks aastaks vilja- ja karjaõnne. Aga kes need sandid üldse on? Räägime mardi- ja kadrikommetest ning uurime sanditamise rituaali.

Nigulast jõuluni (10.12–21.12)
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–5. klass
Grupi suurus: 20 last
Kestus: 60 minutit
Talveaeg saabub nigulapäevaga ja viib meid jõuludele aina lähemale. Muuseumi rehetoas vaatame ajas tagasi ja arutame selle üle, kuidas sada aastat tagasi jõulupühasid peeti. Uurime pühadeaegset kombestikku, tuletame meelde vanu jõulutavasid, mängime mänge ja meisterdame omale jõulukingi.


Tunnid vabas õhus (algusega muuseumist)

Jalutuskäik vanalinnas Heiki Raudlaga
Sihtgrupp: 9.-12. klass, täiskasvanud
Grupi suurus: kuni 30
Kestus 45-60 minutit
Heiki Raudlal on ameteid palju, muuhulgas kannab ta alati kaasas uskumatuid lugusid Viljandi vanalinnast ja siin elanud inimestest. Muuseumi juurest algab ajalooline rännak, mis peidab endas põnevaid jutte kodulinna majadest ja elanikest.
Tund leppida kokku otse Heiki Raudlaga: 528 4149, heikiraudla@gmail.com

Lossimägede maastikumäng
Sihtgrupp: 5.-8. klass
Grupi suurus: kuni 30
Kestus 75 minutit
Võistkondlik maastikumäng Viljandi lossipargi ja seda ümbritseva keskkonna kohta. Kohtume muuseumis, kus esmalt uurime lossimägede elanikke ning ordulinnuse maketti.

Maastikumäng saab toimuda ainult hea ilma korral!


Tunnid koostöös teistega

Päev vanas koolimajas (programm toimub Heimtali muuseumis)
Sihtgrupp: 1.-5. klass
Grupi suurus: kuni 24
Kestus: ~3 tundi
Hind: 5 € lapse kohta
Tundi saab tellida terve kooliaasta jooksul. Info tunni kohta (hind muutunud!)

Tutvume putukate maailmaga Viljandi Muuseumis (Helcomer OÜ programm)
Sihtgrupp: 4.-9. klass
Grupi suurus: kuni 30
Kestus: 3 tundi
Info tunni kohta.
Tund leppida kokku otse Tiina Viiriga: 513 3483, helcomer@hotmail.com


Loengud muuseumi kuraatoritelt
Loengud tutvustavad Viljandimaa ajalugu ja muuseumi kogusid.
Sihtgrupp: 5.–12. klass • Kestus: varieeruv  • Aeg: kokkuleppel

Jaak Pihlak 1. Eesti iseseisvuse sünd ja Vabadussõda; 2. Eesti Vabaduse Risti kavalerid;  3. Viljandi Muuseumi ajalugu;  4. Muinsuskaitseliikumine Viljandimaal;  5. Karutapjad eestlased.

Ain Vislapuu 1. Viljandi linna ajalugu kuni aastani 1940.

Tiina Jürgen 1. Viljandi Muuseumi etnograafiakogu; 2. Talurahva rõivastuse ajaloolisi arengujooni;  3. Viljandimaa rahvarõivad; 4. Eestlaste 20. sajandi I poole pesumood; 5. Eestlaste ajaloolisi talupojaehteid;  6. Eestlaste elamud; 7. Sündimus. Täisealiseks saamine. Abiellumine;  8. Suremus. Inimene ja teispoolsus;  9. Eestlaste toitumistavad;  9. Märkide süsteemid rõivail ja ehetel;  10. Talupere. Rehielamu; 11. Kogumistöö põhimõtted Viljandi Muuseumis E-kogu näitel; 12. Talurahva elu-olu 18.-19. sajandil.

Heli Grosberg 1. Pühapaikadest pühakodadeni;  2. Raha, hansa ja vana lõbus Viljandi;  3. Elavatest piltidest püsikinoni;  4, Nimi ei riku meest, linnast  rääkimata;  5. Meie igapäevane leib; 6. Nebukadnedsarist Stalinini;  7. Eesti vabariigi 100 aastat;  8. Muusade templist tänapäeva muuseumini; 9. Lugusid muumiast; 10. Kihelkonnast läbi ajaloo; 11. Jõulud enne ja peale Kristust.

Tiina Parre 1. Viljandi Muuseumi fotokogu;  2. Viljandi vanadel fotodel.

Ebe-Triin Arros 1. Viljandi Muuseumi raamatufond;  2. Eestikeelne vanaraamat ja baltika Viljandi Muuseumi raamatufondis.

Teemaloengu pääse: 3 € õpilase kohta, õpetajatele tasuta.


Lisateave: muuseumipedagoog Liina Roht
liina.roht@muuseum.viljandimaa.ee
tel 433 3664, 5569 0679