Kunstiraamat „Viljandi motiiv“

20. veebruaril kell 16 esitleme muuseumis Mari Vallikivi raamatut „Viljandi motiiv“.

Raamatu „Viljandi motiiv“ kaas
Raamatu kaanel on kujutatud Juhan Muks maal „Viljandi” (1971) Tartu kunstimuuseumi kogust

Raamat tutvustab Viljandi jäädvustusi kunstis 104 teosega 49 autorilt, mida täiendavad raamatu autori tekstid eesti ja inglise keeles.

Kuigi võime mõelda, et Viljandi on tavaline väikelinn, üllatab kunstiajalugu rohkete Viljandi jäädvustustega. Teostel on kujutatud siinseid iseloomulikke motiive nagu järv, lossimäed, orust kerkiva linna siluett või vanalinna tornid. See on valik loojatelt, kes on Viljandist pärit, siit läbi rännanud, siin lühemat või pikemat aega elanud või Viljandiga seotud tellimusi täitnud. Rohkem kui kahe sajandi jooksul loodud kunstiteostes kajastub ilmekalt linna muutumine.

Raamatus leiavad põgusat kajastust ka kunstnike omavahelised suhted, loomeelu raskused, eri aegadel valitsenud kunstiarusaamad ja -ideoloogiad.

Raamatu andsid välja Viljandi muuseum ja Kondase keskus, selle toimetas Tiina Sarv, tõlkis Ann Kuslap ja kujundas Katrin Kaev. Väljaandmist toetasid Viljandi linnavalitsus ja Eesti kultuurkapital.

Kõvakaaneline trükis sisaldab 208 lehekülge, tekst on eesti ja inglise keeles ning raamat sisaldab nimeregistrit. Trükise mõõdud on 21,5 x 26 cm, ISBN 978-9949-9286-7-5.

Raamat on müügil Viljandi muuseumis ja Kondase keskuses hinnaga 30 €.