Loeng Viljandi kroonuarhitektuurist

Näituse „„Vana hea“ tsaariaeg Viljandis“ loengusarjas esineb neljapäeval, 25. novembril kell 16 arhitektuuriajaloolane Monika Eensalu-Pihel, kes annab ülevaate keisrivõimuga otsesemalt seotud arhitektuurist Viljandis.

Loeng „Kroonuarhitektuur Viljandis – hooned võimule, vaimule ja olmele“ vaatleb kohtu-, sõjaväe- ja kirikuhooneid ja teisi huvipakkuvaid ehitisi, samuti puiteeslinnu ning 19. sajandil levima hakanud tüüpfassaade.

Monika Eensalu-Pihel on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia kunstiteadlasena ja seejärel spetsialiseerunud arhitektuuriajaloo uurimisele. Fookuses on olnud Eesti tööstusarhitektuur, 1920.-1930. aastate väikekorterelamud Nõmmel, tsaariaegne militaararhitektuur Rohukülas. On pikka aega tegutsenud muinsuskaitse valdkonnas.

Loengus saab osaleda muuseumipääsmega. Muuseumi külastamisel palume esitada COVID tõend koos isikut tõendava dokumendiga ning kanda maski.

Loengu reklaam

Näitust „„Vana hea“ tsaariaeg Viljandis“ soovitame külastada enne loengut. Näitus jääb avatuks 2. aprillini 2022, muuseum on avatud teisipäevast laupäevani kella 10–17.

Näitusega kaasnevas publikuprogrammis tutvustavad asjatundjad vaadeldavat perioodi erinevast vaatenurgast. Järgmine loeng on kavas 9. detsembril kell 16, kui kunstiajaloolane Reet Mark tutvustab tsaariaegset kunsti.

Näitust toetab Viljandi linnavalitsus.

Loeng tutvustab linliku toidukultuuri kujunemist

Näituse „„Vana hea“ tsaariaeg Viljandis“ loengusarjas esineb kolmapäeval, 10. novembril kell 16 etnoloog Anu Kannike, kes tutvustab Eesti linliku toidukultuuri kujunemist.

Loengul käsitletakse Eesti toidukultuuri arengut ja muutusi 19. sajandi viimasest veerandist kuni iseseisvusaja alguseni. Tegu oli kiire linnastumise ja moderniseerumise ajastuga, mil seniste talupoeglike toitumisharjumuste kõrvale tulid uued toiduained, retseptid ja lauakombed. Loengul tutvustatakse tollaseid menukamaid kokaraamatuid, räägitakse uutest ideedest toitumisvaldkonnas, samuti toiduvalmistamiskursustest ja -koolidest.

Anu Kannike kaitses doktoritöö Tartu Ülikoolis etnoloogia erialal ja töötab Eesti Rahva Muuseumis vanemteadurina. Ta on avaldanud teadusartikleid Eesti argikultuuri ajaloost ja kaasajast, pidanud loenguid etnoloogia, argikultuuri ja kultuuriajaloo alal Tartu Ülikoolis, Eesti Kunstiakadeemias ja Tallinna Ülikoolis. Anu Kannike on raamatute „101 Eesti toitu ja toiduainet“ ja „Eesti eluolu 100 aastat“ kaasautor. 2018. aastal pälvis Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitali tunnustuspreemia.

Loengus saab osaleda muuseumipääsmega. Muuseumi külastamisel palume esitada COVID tõend koos isikut tõendava dokumendiga ning kanda maski.

Loeng: Anu Kannike toidukultuurist

Näitusega kaasnevas publikuprogrammis tutvustavad asjatundjad vaadeldavat perioodi erinevast vaatenurgast. Järgmine loeng on kavas 25. novembril kell 16, kui arhitektuuriajaloolane Monika Eensalu-Pihel  tutvustab keisrivõimuga seotud hooneid ja ehitisi Viljandis arhitektuuri fookuses.

Näitust „„Vana hea“ tsaariaeg Viljandis“ soovitame külastada enne loengut. Näitus jääb avatuks 2. aprillini 2022, muuseum on avatud teisipäevast laupäevani kella 10–17. Näitust toetab Viljandi linnavalitsus.

Muuseum kutsub koolivaheajal külla

KassikakkOotame koolivaheajal, 26.–30. oktoobril 9–12-aastaseid lapsi mängima nutikust, tähelepanu ja loovust nõudvat otsimismängu. Kuni 9-aastased on mängima oodatud koos täiskasvanuga.

Küsimused viivad seiklema nii püsinäitusele kui laevamudelismi ja tsaariaja näitusele ning panevad osalejate teadmised proovile näiteks looduse, vanasõnade ja vanade tarbeesemete tundmises.

Võimalusel palume kaasa võtta kirjutusvahendi. Kui täidetud mängulehed lasta kassas olevasse loosikasti, saab osaleda kolme raamatu „Muretust maailmast“ loosimisel 3. novembril.

Muuseum on avatud teisipäevast laupäevani kella 10–17. Näitusemaja piletid: õpilasele 2 € ja täiskasvanule 4 € või perepääse 8 € (kaks täiskasvanut koos alaealiste lastega). 8-aastased ja nooremad lapsed pääsevad muuseumisse tasuta.

Alates 25. oktoobrist 2021 tuleb täiskasvanutel muuseumise pääsemiseks esitada kas:

  • vaktsineerimispass (immuniseerimise tõend) Euroopa Liidus heaks kiidetud vaktsiiniga või
  • COVID-19 haiguse läbipõdemise tõend.

Muuseumis liikudes palume hoida teiste külastajatega distantsi.

Muuseumis peab loengu ajaloolane David Vseviov

Näituse „„Vana hea“ tsaariaeg Viljandis“ loengusarjas esineb neljapäeval, 21. oktoobril kell 16 ajaloolane David Vseviov. Juttu tuleb Venemaa viimase tsaari Nikolai II aegse impeeriumi hiilgusest ja viletsusest ning põhjustest, mis viisid Vene impeeriumi hukuni.

David Vseviov on Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi professor. Ta on mitmete raamatute, teadus- ning esseistlike artiklite ja raadiosaatesarja „Müstiline Venemaa“ autor. Teda on tunnustatud Aadu Luukase missioonipreemiaga ning ta on pälvinud Riigi Kultuuripreemia ja Valgetähe teenetemärgi.

Loengus saab osaleda muuseumipääsmega. Kaasa võtta COVID-19 vastase vaktsineerimise või negatiivse testitulemuse tõend.

Reklaam: David Vseviovi loeng

Näitusega kaasnevas publikuprogrammis tutvustavad asjatundjad vaadeldavat perioodi erinevast vaatenurgast. Järgmisel loengul 10. novembril kell 16 tutvustab etnoloog Anu Kannike Eesti toidukultuuri arengut ja muutusi 19. sajandi viimasest veerandist kuni iseseisvusaja alguseni.

Näitust „„Vana hea“ tsaariaeg Viljandis“ saab külastada 2. aprillini 2022, muuseum on avatud teisipäevast laupäevani kella 10–17. Näitust toetab Viljandi linnavalitsus.

Näituse avamine ja ettekandeõhtu

Avame 13. oktoobril kell 15 näituse „„Vana hea“ tsaariaeg Viljandis“. Peamiselt fotodel põhinev väljapanek püüab anda ettekujutuse elust Viljandis tsaariaja lõpul. Näituse publikuprogrammis on tulekul põnevad loengud – loe lisa.

Näituse avamisele järgneb kell 16 muuseumi sõprade seltsi ettekandeõhtu muuseumi lugemissaalis. Kavas on järgmised ettekanded:

  • Uued museaalid Viljandi Muuseumi kogus – peavarahoidja Marika Oder;
  • Sakala Kalender 2022 ja mida sealt leida võib. Mõtteid 2023. aasta tähtraamatuks – muuseumi sõprade seltsi esimees Heiki Raudla;
  • Viljandimaa Vabadussamba taastamisest ja langenute mälestusraamatust – muuseumi direktor Jaak Pihlak.

Huvitatutel on võimalik soodsalt osta raamatuid „Sakala Kalender 2022“ ning Jaak Pihlaku „Eesti ohvitser – langenud Vabadussõjas“.

NB! Osalemiseks on vajalik COVID-19 vastase vaktsineerimise või negatiivse testitulemuse tõend.