Hans Leokese mininäitus

Raamatukogude teema-aasta 2022 puhul esitame näitusemajas muuseumi raamatukogu põhjal koostatud mininäitusi. Esimene neist tutvustab Hans Leokese (1853–1919) pärandit.

Hans Leoke avas 1891. aastal Viljandis esimese eesti raamatupoe ja laenuraamatukogu. 1895. aastal asutas ta oma kirjastuse, mis tegeles peamiselt näidendite väljaandmisega. Leoke kogus elu jooksul rikkaliku arhiivraamatukogu, millest osa säilib Viljandi muuseumis.

Loe kokkuvõtet Hans Leokese elust ja tegevusest (pdf).

Leokese kauplus Tartu ja Lossi t nurgal
Tumeda mantliga habemik Hans Leoke 1912. aastal oma kaupluse ees Tartu  ja Lossi tänava nurgal. Samas käib elektriliinide vedamine. Hiljem kerkis siia EVE hotelli hoone. Foto J. Riet, VMF 424:415.

Pühade aeg

Muuseumi näitusemaja on avatud 23. detsembrini 2021.
Külastajatega kohtume taas jaanuaris 2022
teisipäevast laupäevani kella 10–17.

Soovime: 

Jõulukaart
Kaardil on Hilja Rieti ülesvõte Viljandi Uuest tänavast 1957. aastal. VM 8949:2

Loeng tsaariaegsest kunstielust

Näituse „„Vana hea“ tsaariaeg Viljandis“ publikuprogrammi viimases loengus esineb neljapäeval, 9. detsembril kell 16 kunstiajaloolane Reet Mark, kes kõneleb kunstielust 20. sajandi algul.

Loengul tuleb vaatluse alla perioodi kunstielu ja see, millist kunsti võis leida tollastes Eesti kodudes. Käsitlemist leiab ka aastatel 1917–1918 tegutsenud esimene kunstirühmitus Vikerla.

Reet Mark on kunstiajaloolane, kes töötab Eesti Rahva Muuseumis produtsendina ja on varem juhtinud Tartu Kunstimuuseumi. Ta on kureerinud mitmeid näitusi, avaldanud teadusartikleid ja koostanud kunstiraamatu Viljandi kunstnikust Villem Ormissonist. Teda on tunnustatud Kristjan Raua preemiaga.

Loengus saab osaleda muuseumipääsmega. Muuseumi külastamisel palume esitada COVID tõend koos isikut tõendava dokumendiga ning kanda maski.

Näitust „„Vana hea“ tsaariaeg Viljandis“ soovitame külastada enne loengut. Näitus jääb avatuks 2. aprillini 2022, muuseum on avatud teisipäevast laupäevani kella 10–17.

Näitust ja sellega kaasnevat publikuprogrammi toetab Viljandi linnavalitsus.

Loengu reklaam
Fotol on Jaan Riet jäädvustanud 1911. aastal Lossimägedes maaliva kunstniku Rudolf Lepiku (VMF 424: 978).

Loeng Viljandi kroonuarhitektuurist

Näituse „„Vana hea“ tsaariaeg Viljandis“ loengusarjas esineb neljapäeval, 25. novembril kell 16 arhitektuuriajaloolane Monika Eensalu-Pihel, kes annab ülevaate keisrivõimuga otsesemalt seotud arhitektuurist Viljandis.

Loeng „Kroonuarhitektuur Viljandis – hooned võimule, vaimule ja olmele“ vaatleb kohtu-, sõjaväe- ja kirikuhooneid ja teisi huvipakkuvaid ehitisi, samuti puiteeslinnu ning 19. sajandil levima hakanud tüüpfassaade.

Monika Eensalu-Pihel on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia kunstiteadlasena ja seejärel spetsialiseerunud arhitektuuriajaloo uurimisele. Fookuses on olnud Eesti tööstusarhitektuur, 1920.-1930. aastate väikekorterelamud Nõmmel, tsaariaegne militaararhitektuur Rohukülas. On pikka aega tegutsenud muinsuskaitse valdkonnas.

Loengus saab osaleda muuseumipääsmega. Muuseumi külastamisel palume esitada COVID tõend koos isikut tõendava dokumendiga ning kanda maski.

Loengu reklaam

Näitust „„Vana hea“ tsaariaeg Viljandis“ soovitame külastada enne loengut. Näitus jääb avatuks 2. aprillini 2022, muuseum on avatud teisipäevast laupäevani kella 10–17.

Näitusega kaasnevas publikuprogrammis tutvustavad asjatundjad vaadeldavat perioodi erinevast vaatenurgast. Järgmine loeng on kavas 9. detsembril kell 16, kui kunstiajaloolane Reet Mark tutvustab tsaariaegset kunsti.

Näitust toetab Viljandi linnavalitsus.

Loeng tutvustab linliku toidukultuuri kujunemist

Näituse „„Vana hea“ tsaariaeg Viljandis“ loengusarjas esineb kolmapäeval, 10. novembril kell 16 etnoloog Anu Kannike, kes tutvustab Eesti linliku toidukultuuri kujunemist.

Loengul käsitletakse Eesti toidukultuuri arengut ja muutusi 19. sajandi viimasest veerandist kuni iseseisvusaja alguseni. Tegu oli kiire linnastumise ja moderniseerumise ajastuga, mil seniste talupoeglike toitumisharjumuste kõrvale tulid uued toiduained, retseptid ja lauakombed. Loengul tutvustatakse tollaseid menukamaid kokaraamatuid, räägitakse uutest ideedest toitumisvaldkonnas, samuti toiduvalmistamiskursustest ja -koolidest.

Anu Kannike kaitses doktoritöö Tartu Ülikoolis etnoloogia erialal ja töötab Eesti Rahva Muuseumis vanemteadurina. Ta on avaldanud teadusartikleid Eesti argikultuuri ajaloost ja kaasajast, pidanud loenguid etnoloogia, argikultuuri ja kultuuriajaloo alal Tartu Ülikoolis, Eesti Kunstiakadeemias ja Tallinna Ülikoolis. Anu Kannike on raamatute „101 Eesti toitu ja toiduainet“ ja „Eesti eluolu 100 aastat“ kaasautor. 2018. aastal pälvis Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitali tunnustuspreemia.

Loengus saab osaleda muuseumipääsmega. Muuseumi külastamisel palume esitada COVID tõend koos isikut tõendava dokumendiga ning kanda maski.

Loeng: Anu Kannike toidukultuurist

Näitusega kaasnevas publikuprogrammis tutvustavad asjatundjad vaadeldavat perioodi erinevast vaatenurgast. Järgmine loeng on kavas 25. novembril kell 16, kui arhitektuuriajaloolane Monika Eensalu-Pihel  tutvustab keisrivõimuga seotud hooneid ja ehitisi Viljandis arhitektuuri fookuses.

Näitust „„Vana hea“ tsaariaeg Viljandis“ soovitame külastada enne loengut. Näitus jääb avatuks 2. aprillini 2022, muuseum on avatud teisipäevast laupäevani kella 10–17. Näitust toetab Viljandi linnavalitsus.