Kirjanduslik jalutuskäik „Raamatu rada pidi“

Linna sünnipäevanädalavahetusel on Viljandis toimumas palju põnevat ja tähistatakse ka linnaraamatukogu 110. tegutsemisaasta täitumist.

Muuseum kutsub sel puhul laupäeval, 18. septembril kell 13 jalutuskäigule raamatutega seotud paikadesse läbi vanema ja uuema Viljandi. Alustame J. Laidoneri platsilt, lõpetame C. R. Jakobsoni kuju juures. Sinna vahele mahub aga mitmeid põnevaid paiku ja lugusid. Osalemine on tasuta ja tuur kestab umbes kaks tundi.

Tule ja saa osa kirjanduslikust jalutuskäigust Viljandis!

Viljandi aerofoto
Viljandi kesklinna aerofoto 1930. aastate algusest. VMF 431: 1

Vanavanemate päev muuseumis

Alates 2010. aastast on septembri teine pühapäev riiklik tähtpäev – vanavanemate päev. Et muuseum on pühapäeviti suletud, ootame vanavanemaid ühes laste ja lastelastega muuseumisse juba laupäeval, 11. septembril kella 10–17 ning sel päeval saavad kõik külastajad pileti osta soodushinnaga kaks eurot.

Lisaks püsinäitusele saab muuseumis uudistada viimaseid nädalaid avatud talumööbli näitust „Mööbel tuli külla“, mille väljapanekust leiab ühe erilise ja vanavanematega seotud eseme. Värskelt avatud Viljandi Laevamudelistide Klubi juubelinäitus „Viljandi laevamudelism 25“ annab põgusa ülevaate mudeliharrastuse ajaloost ja arengust Viljandis.

Ning muuseumikülastusele saab põnevust lisada „Muuseumi bingot“ mängides, kus omavahel võib mõõtu võtta nurkademängus, diagonaalidemängus või täismängus.

Vanavanemate päev
Jaan Rieti fotol on Hilja Riet vanaemaga u 1911, VMF 439: 19.

NB! Palun tule vaid juhul kui oled terve ning ei ole kokku puutunud isikutega, kel on tuvastatud koroonaviirus.

Näitus „Viljandi laevamudelism 25“

10. septembrist on muuseumi teisel korrusel avatud Viljandi Laevamudelistide Klubi juubelinäitus „Viljandi laevamudelism 25“, mis annab põgusa ülevaate mudeliharrastuse valdkondadest, selle ajaloost ja arengust Viljandis. Näituse põhirõhk on kunagiste ja praeguste õpilaste valmistatud laevamudelitel. Näha saab nii sõjalaevu, vanu purjekaid kui ka kiirusmudeleid.

Näitus „Viljandi laevamudelism 25“

Viljandis on juba 1954. aastast tegeletud mudelduse mitmete harudega. Ringid on tõusude ja mõõnadega tegutsenud eelkõige tänu fanaatilistele juhendajatele, kes on leidnud võimalusi noortele teadmist edasi anda. Pärast mõneaastast pausi algas 1995. aastal noortel taas võimalus mudelite valmistamisega tegeleda. Nüüdseks on koos käidud juba veerand sajandit ja valminud on hulgaliselt põnevaid laevu.

Näitust saab külastada 13. novembrini; muuseum on avatud teisipäevast laupäevani kella 10–17.

Näituse koostas Viljandi Laevamudelistide Klubi.
Lisateave: Marten Laanisto, martenlaanisto(ä)gmail.com

„Viljandi laevamudelism 25“,

Muinsuskaitsepäevade ringkäik kalmistul

Viljandi muuseum kutsub reedel, 10. septembril kell 16 muinsuskaitsepäevade puhul korraldatavale ringkäigule Viljandi Vanal kalmistul. Janis Tobrelutsu juhitud ringkäik „Viljandi unustatud käsitöölised ja kaupmehed“ algab kalmistu kabeli juurest, kestab ligikaudu ühe tunni ja osalemine on tasuta.

Ringkäigul peatutakse Viljandi unustusse vajunud käsitööliste ja kaupmeeste perekondade lugudel. Tänaseks rohtunud, enam või vähem nooblite hauatähistega perekonnaplatsid kõnelevad meile kreisilinna omaaegsest vilkast äritegevusest, aga ka haridus- ja kultuuriloost.

9.-11. septembril peetavate muinsuskaitsepäevade peateemaks on seekord „Peidus pärand“. Vaata veebilehelt muinsuskaitsepaevad.ee kogu pakutavat muinsuskaitsepäevade kava.

Muinsuskaitsepäevad - peidus pärand

NB! Palun tule vaid juhul kui oled terve ning ei ole kokku puutunud isikutega, kel on tuvastatud koroonaviirus.

Hansamuuseum

Algavatel hansapäevadel tasub hansahõngu otsima tulla ka Viljandi muuseumi. Viljandis on hansaaja pärandit säilinud suhteliselt vähe, kuid siinsed lossivaremed annavad tunnistust pikast ajaloost. Hansamuuseumis tutvustame Viljandi ordulinnuse tekkimise lugu ja uurime, milliseid põnevaid arheoloogilisi leide on linnusest leitud. Vaatleme, mis elu elati keskaegses linnas, kuidas töötati, kuidas toimis kaubalinn ning millisest liidust on välja arenenud linlaste ja külaliste poolt armastatud hansapäevad.

Tuurid toimuvad 27. ja 28. augustil algusega kell 11 ja 15. Tuur kestab kuni 1,5 tundi. Kogunemine muuseumipoes, kohtade arv piiratud. Osalemine muuseumipiletiga.

NB! Vastavalt valitsuse määratud regulatsioonidele, saavad tuuridel osaleda vaid need, kes näitavad järgmisi tõendeid:
– immuniseerimise tõend;
– negatiivne PCR testi tõend;
– läbipõdemise tõend.

Keskaja ruum püsinäitusel
Keskaja ruum muuseumi püsinäitusel