Kinginäituse „Andmise rõõm“ publikuprogramm

9. oktoobrist on muuseumis avatud kinkimiseteemaline näitus „Andmise rõõm“. Näitusega kaasneb mitmekesine publikuprogramm loengute ja õpitubadega.

Selle avasündmuseks on 22. oktoobril kell 15 folklorist Marju Kõivupuu loeng „Kingitused ja kinkimine ehk miks kingitud hobuse suhu ei sobi vaadata“.

Juttu tuleb kingituste tähtsusest ja tähendusest ning kinkimise kombe muutustest ja nende muutuste põhjustest aja- ja kultuuriloos. Saame teada, millal eestlased hakkasid kingitusi tegema ning millised need olid. Millised on uskumused ja kombed seoses kinkimise ja kingituste saamisega. Mida on sobinud kinkida ja mida mitte ning miks?

Laupäeval, 24. oktoobril kell 12 ootame publikuprogrammist osa saama lapsi. Kohtumisel raamatukunstniku ja lastekirjaniku Kristi Kangilaskiga kuuleb põnevaid jutte, lisaks saab õppida valmistama isikupäraseid illustratsioone.

Kristi Kangilaski on vabakutseline illustraator ja lastekirjanik. Lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia graafika eriala. Oma esimese raamatu „Päike läheb puhkusele“ andis välja juba õpingute ajal ja lisaks paljudele illustreeritud raamatutele, on autoriraamatuid siiani lisandunud veel kaks. Viimane neist suve lõpul ilmunud „Kõige õigem“, millest kohtumisel ka veidi enam juttu tuleb.

Novembrikuu kohtumisel teeme publikuprogrammi raames tutvust lauaetiketi ajaloo ja lauakommetega. Ühiselt kaetakse ka pidulik laud. Jõulukuu toob endaga ehete kinkimise ja kandmise kombeid tutvustava loengu kui kaks õpituba, kus valmivad rookroonid ja baroksed jõulukuulid.

Sissepääs loengutele kui õpitubadesse muuseumipiletiga. Osalemisest palume teatada aadressil haridus@muuseum.viljandimaa.ee.

Näitus „Andmise rõõm“ on muuseumis avatud 30. jaanuarini 2021.

Publikuprogrammi toetab Viljandi Linnavalitsus.

Korraldajad paluvad järgida kehtestatud nõuded seoses COVID-19 levikuga. Siseruumides toimuvatel üritustel on soovitav kanda maski.

Võimalikest kava muutustest teatatakse muuseumi veebi- ja Facebooki lehel.

Plakat oktoobri programmiga
Plakat oktoobri programmiga

Näitus „Andmise rõõm“

9. oktoobrist on muuseumis avatud kinkimiseteemaline näitus „Andmise rõõm“. Näitusega kaasneb publikuprogramm.

Näitus „Andmise rõõm“
Nurgake näitusest „Andmise rõõm“

Kingituste tegemine on üks vanemaid sotsiaalse suhtlemise vorme. Kingitused ümbritsevad meid kogu aeg. Eluase, mööbel, tarbeesemed jm võivad olla põlvkonnalt põlvkonnale pärandatud kingid. Kingitused aitavad säilitada perekonnalugusid, neist on saanud pärand.

Näitusel on välja pandud kingitused, mida on peetud eriti kalliks ja armsaks, neid on hoitud ja säilitatud hoolega. Kodudest ja muuseumihoidlast on välja toodud katsikukingid, pulmakingid ja tähtpäevade kingid. On ka kingitusi tehtud töö tunnustamiseks, esimeseks koolipäevaks jm sündmusteks. Mitmete kinkidega käivad kaasas ka mõtlemapanevad lood.

Ajad ja kombed on muutunud, aga kingitegemise peamine mõte on ikka sama – andmise rõõm.

Muuseumikogule lisaks tõid näitusele kingitud esemeid erakogust: Ebe-Triin Arros, Harri Jaaku, Tiina Jürgen, Liisa Klamp, Juta Klettenberg, Anu Laarmann, Vivian Mutso, Kaie Mölter, Inga Ronk, Merike Saaremets, Kaja Susi, Leida Tamme, Ain Andris Vislapuu. Kaasa aitas ka teater Ugala. Suur tänu kõigile!

Näitusega kaasneb mitmekesine publikuprogramm loengute ja õpitubadega. Selle avasündmuseks on 22. oktoobril kell 15 folklorist Marju Kõivupuu loeng „Kingitused ja kinkimine ehk miks kingitud hobuse suhu ei sobi vaadata“. Sissepääs on muuseumipiletiga. Osalemisest palume teatada aadressil haridus@muuseum.viljandimaa.ee. Publikuprogrammi toetab Viljandi linnavalitsus.

Tellida saab ka kuraatorituuri näitusel, tasu  20 € tund, õpilastele 10 € tund.

Näitus jääb avatuks 30. jaanuarini 2021.
Muuseum on avatud teisipäevast laupäevani kella 10–17.

Seiklusmäng „Ajahäkkerid“

10. oktoobril algab üle-eestiline laste ja noorte muuseumifestival „Avatud mänguväljad“. Viljandi muuseum ootab kuni 25. oktoobrini 6–11-aastasi lapsi mängima festivali nutimängu „Ajahäkkerid“, mis viib seiklema nii muuseumi kui ümbritsevasse linnaruumi.

laste ja noorte muuseumifestival „Avatud mänguväljad“
Laste ja noorte muuseumifestival „Avatud mänguväljad“

Viljandi on kui üks muinasjutt. Siin on seitsme maa ja mere taha ulatuv maaliline järv, sõdadest räsitud ordulossi varemed, millesse talletatud õnnesõrmejäljed, tornikell, mille aeg kunagi ei peatu ning haldjametsad, kus on pelgupaiga leidnud siilid, rebased, öökullid ja teised targad metsaasukad. Mängurajal juhatavad teed muinasjuttudest tuttavaid linnud ja loomad, kes jagavad väikestele ajaränduritele „tarkuseteri” ning panevad neid Viljandit hoopis teise pilguga vaatama. Kus ja kelle juures aeg peatub, saab teada mängima asudes.

Mängurada saab läbida nutitelefoni abil muuseumis selle lahtiolekuaegadel teisipäevast laupäevani kella 10–17. Nutimängu saab mängida Loquizi äpiga, mille saab alla laadida Google Playst või App Store’ist. Osalemine muuseumipiletiga.

Muuseumifestivalil loositakse kahel korral ka auhindu. Esimesel loosimisel saavad osaleda mängijad, kes märkavad muuseumis mängu käigus Lasteekraani multifilmidest tuttavaid tegelasi, teevad nendest fotod ja saadavad need lasteekraan.ee lehelt võistlusele. Teisel loosimisel osalevad need, kes on 10.–25. oktoobrini mängu „Ajahäkkerid“ läbinud ja kellele on muuseumist saadud festivalipassi löödud tempel.

„Avatud mänguväljad“ on sügisene muuseumifestival, mil muuseumid ootavad külla lapsi ja noori, et tutvustada ühise peateema kaudu oma näitusi. Festivali korraldavad muuseumid ja Elamusõppe labor. Lisateave: avatudfestival.ee

Olete oodatud!

Mulgimaa ajaloo päev

12.–17. oktoobrini peetakse Mulgi nädalat, millega tutvustatakse laiemale üldsusele mulgi keele- ja kultuuripärandit. Viljandi Muuseumi lugemissaalis peetakse sel puhul 14. oktoobril kell 14 Mulgimaa ajaloo päeva. Külas on Eesti kirjandusmuuseumi rahvaluule arhiivi teadur Astrid Tuisk, kes kõneleb teemal „Kuidas möödus teie lapsepõlv? Eesti kirjandusmuuseumi suvised kogumistööd Mulgimaal“ ja Tallinna ülikooli demograafia keskuse vanemteadur Kersti Lust teemal „Mulgi lesknaised abieluturul – valikud ja võimalused XIX sajandil“. Päeva lõpetab turundusfilmi „Mulgimaa – nutikus, inimesed ja toit“ esilinastus.

20.–22. juulini toimunud X Mulgimaa lastemängude ja lapsepõlvemeenutuste korjel koguti mälestusi 1930.–1940. aastatel Mulgimaal sündinud inimestelt ning see hõlmas põhiliselt Mõisaküla ja Abja-Paluoja, aga ka Karksi-Nuia ümbrust. Talletati kokku 21 tundi mälestusi ning küsitleti viitteist inimest.

Päeva teine ettekanne uurib miks Mulgi lesknaised taasabiellusid järjest vähem ja vähem. 18. sajandil oli lesknaise taasabielu tavapärane, kuid sajand hiljem oli pilt sootuks teine. Kas naine ei saanud või tahtnud enam uut meest oma kõrvale? Kes või mis aitas neil ilma abikaasata toime tulla? Uurimus ilmus ajakirjas The History of the Family. Samal teemal saab pikemalt lugeda portaalis Novaator ilmunud artiklist.

Ajaloopäeval esilinastuva turundusfilmi „Mulgimaa – nutikus, inimesed ja toit“ võttegrupp käis sel suvel mööda Mulgimaad, et kohtuda inimestega, kes teevad sellest Mulgimaa. 30-minutiline video tutvustab erinevaid vaba aja veetmise võimalusi Mulgimaa inimeste ja ettevõtete näol. Filmi rahastas Mulgi Kultuuri Instituut Leaderi projekti „Mulgimaa tuntuks!“ raames.

Sissepääs ajaloopäevale on prii, kuid kohtade piiratud arvu tõttu palume oma osalemisest kindlasti teada anda, kas e-posti aadressil haridus@muuseum.viljandimaa.ee või telefonil 433 3316.

Mulgimaa ajaloo päeva plakat
Mulgimaa ajaloo päeva plakat

Otsimismäng „Viljandi 737“

Muuseum kutsub peresid ja sõpruskondi tähistama linna sünnipäeva otsimismänguga „Viljandi 737“.

Linna aastapäeva tähistamiseks loodud otsimismängust saab osa võtta reedel ja laupäeval, 18. ja 19. septembril Viljandi muuseumi lahtiolekuajal, kella 10–17. Mäng viib pered ja sõpruskonnad seiklema tuttavatele radadele kesklinnas. Vastamist ootab 14 küsimust, mis nõuavad nii tähelepanu kui veidi loovamat lähenemist. Küsimused viivad vastuseid leidma ka sünnipäeva keskmesse – Viljandi Kunstikooli, Sõbraparki ja Juhan Liivi tänavale. Mängu algus- ja lõpp-punkt on muuseumi näitusemajas.

Mängulehe saavad piletiga muuseumikülastajad kassast tasuta kaasa. Teised huvilised saavad selle soetada sümboolse tasu eest (1 €). Kaasa tuleks võtta oma kirjutusvahend.

Osalejate vahel loositakse 23. septembril välja lugemisvara pimedateks sügisõhtuteks. Loosimises osalemiseks palume jätta osaleja andmetega mänguleht muuseumi kassasse. Lehti ootame tagasi 22. septembril kella 17-ks. Võitjatega võetakse ühendust.

Küsimusi võib lahendada vabas järjestuses. Vastuseid otsides tuleks olla tähelepanelik liikluse ja ümbritseva (loodus)keskkonna suhtes. Haigussümptomite või halva enesetunde korral palume mängust mitte osa võtta.

Mõnusat seiklemist, linna nautimist ning palju õnne armsale Viljandile!

Lastepark 1938. aastal, foto M. Teng? VMF 518: 2035
Lastepark 1938. aastal, foto M. Teng? VMF 518: 2035