Helilooja Mart Saare 140. sünniaastapäeva tähistamine

24. septembril tähistatakse Hüpassaares helilooja Mart Saare 140. ja tema loomingut uurinud muusikateadlase Johannes Jürissoni 100. sünniaastapäeva.

Kava
11.00 ringkäik huvilistele Saare majamuuseumi eest
13.00 MUBA klaveriõpilaste kontsert majamuuseumis
14.00 Koorikontsert Hüpassaare laululaval. Esinevad MUBA neidudekoor, Noorte segakoor Vox Populi, Tallinna Kammerkoor, Tartu Noortekoor, Tartu Ülikooli Kammerkoor. Kunstilised juhid: Triin Koch, Ingrid Kõrvits ja Riina Roose
15.15 mälestuspingi avamine muuseumi juures

Sissepääs tasuta!
Võta kaasa oma piknikukorv!

Lisateave:

Helilooja Mart Saare majamuuseum Hüpassaares

kooriyhing.ee/mart-saar-140-kontserdid

Plakat Mart Saar 140 kavaga

Gümnaasiumi õpilastööde näitus „Noorte linn“

Teisipäeval, 20. septembril kell 16.30 avatakse muuseumis gümnaasiumi õpilastööde näitus „Noorte linn“, mis avab Viljandit noorte pilgu läbi vaadatuna.

Äsja 10-aastaseks saanud Viljandi Gümnaasiumi õppekavas on kursus „Viljandi kultuuri- ja kunstilugu“, mis käsitleb arhitektuuri, teatrit ja muuseumi, ajalugu ja sündmusi. Uuritakse, kuidas on olnud ja mis on muutunud. Mööda linna kõndides saadakse tuttavaks majade looga ja mõjukate isikute elukäiguga. Viimase jalutuskäigu ajal pildistatu põhjal valmis näituse suur seinapilt, mis teeb mõtteliselt jälgitavaks teekonna, mida mööda kulgeti.

Näitus on jätk gümnaasiumi varasemale kodulinna tutvustavale väljapanekule muuseumis ja näitab ka varem selle kursuse jooksul valminud töid. Nendes on jälgitud teemade kaupa ümbritsevat või seotud loomingut noorte jaoks tähtsamate paikade kujutamisega. Gümnasistide loodud põnevatele seostele lisaks saab näitusekülastaja kaasa mõtte, kuidas märgata seda, mida iga päev taustana näeme, aga sageli ei teadvusta.

Näitus on avatud 29. oktoobrini ja muuseumi saab külastada teisipäevast laupäevani kella 10–17.

Plakat "Noorte linn"

Loenguõhtu arheoloogiga

Muinsuskaitsepäevade puhul saab 15. septembril kell 16 Viljandi muuseumis osaleda loenguõhtul „Tänavad, hooned – ja kalmistu. Täiendusi Viljandi linna kesk- ja varauusaja kohta“, kus arheoloog Arvi Haak annab ülevaate, mida me oleme kesk- ja varauusaegse Viljandi kohta viimastel aastatel teada saanud. Loeng kestab kuni 1,5 tundi ja sissepääs on tasuta.

Ehkki Viljandi keskajast pole linnapildis esmapilgul säilinud peaaegu midagi, toovad arheoloogilised uuringud igal aastal päevavalgele infokilde, mis kokkuvõttes täiendavad meie teadmisi Viljandi linna algusaegade eluolust. Viljandi vanalinna tänavavõrk pärineb keskajast, kuid torutöödega on lisandunud uut infot tänavate kujunemise ja linna esimeste asustuspiirkondade kohta. Tõeliselt ootamatu oli seni teadmata kalmistu avastamine Pika ja Lutsu tänava ristumiskohast lõuna pool. Samuti on senised andmed keskaegsest hoonestusest äärmiselt napid.

Loengu korraldajaks on Muinsuskaitseamet, Viljandi Muuseum ja Eesti Arheoloogide Liit.

Lisateave: Anne Kivi, Muinsuskaitseameti Viljandimaa nõunik, anne.kivi@muinsuskaitseamet.ee, tel 512 4245.

Plakat

Edith Karlsoni ja Gregor Tauli avalik vestlus

9. septembril kell 16 peavad Viljandi muuseumis avaliku vestluse näituse „Lemmikud“ publikuprogrammis skulptor Edith Karlson ning kriitik, kunstiajaloolane ja Eesti kunstiakadeemia õppejõud Gregor Taul. Vestlus kannab pealkirja „Draama on sinu peas“.*

Vesteldakse Karlsoni loomingu, seda tagant tõukavate impulsside, inspiratsiooni, töömeetodite ja kunstniku töö ning rolli üle kaasaegses ühiskonnas laiemalt. Arutletakse muu hulgas, millisena paistab neile tänane Viljandi ning mis on ühe maakonnamuuseumi roll kaasajal.

Vestlus kestab orienteerivalt poolteist tundi. Sissepääs muuseumipiletiga.

Edith Karlson Viljandi Muuseumis

Lisaks vestlusele muuseumis kohtub Edith Karlson sel nädalal Viljandi gümnaasiumi, kultuuriakadeemia ja kunstikooli õpilastega, tutvustades oma loomingut, loomeprotsessi ning kaasaegse kunstniku elukutset laiemalt.

Edith Karlson on üks Eesti kaasaegse kunsti väljal aktiivsemalt tegutsevaid kunstnikke, kelle käekirja iseloomustab robustne materjalikäsitlus ja suuremõõtmelisus. Tihti esinevad tema loomingus koerad, dinosaurused, linnud ja maod, aga ka inimesed. Kunstnikku huvitab võõrikus, terve ruumi hõivamine, allasurutud hirmud ja tungid.

Projekti „Kunstnikud kogudes“ raames viibis Karlson möödunud kevadel residentuuris Viljandi muuseumis, tutvudes püsiekspositsiooni ja kogude ning koguhoidjatega. Karlson palus neil valida ühe objekti ning salvestada selle kohta põhjendus, miks see koguhoidjatele oluline on. Kuulates lugusid, teadmata täpselt, milline museaal selle aluseks on, lõi Karlson skulptuurid: valged, suured abstraktsed vormid, mis püsiekspositsiooni keskel esitavad salvestatud lugusid. Näitus on muuseumis avatud kuni 24. septembrini 2022.

* „Draama on sinu peas“ oli Edith Karlsoni näitusesari aastatel 2012–2013.

Kultuuriakadeemia tudengite näitus „Pärand haagib“

Teisipäeval, 21. juunil kell 13 avatakse muuseumis TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava rahvusliku tekstiili ja metallitöö eriala üliõpilaste õppetöö praktilist osa tutvustav näitus „Pärand haagib“.

Peamiselt 2022. aasta lõpetajate töödest koosnev väljapanek kajastab tudengite nägemust oma rollist infokandjatena mineviku ja oleviku vahel. Esitletakse nii õppetöö käigus tehtud kui lõputööna valminud esemeid: vaipu, rõivakomplekte, ehteid ja tööriistu. Lisaks saab muuseumi seintel olevate vaatmike abil tänavuste lõputöödega lähemalt tutvuda.

Näitus „Pärand haagib“

Näituse kuraatori ja TÜ VKA rahvusliku tekstiili eriala õppejõu Diana Tuuliku hinnangul võivad väärtushinnangud aja kulgedes muutuda ja kultuuripärand täieneda. „Siin ja praegu on see ühtekuuluvuse näitaja mineviku ja tänapäeva vahel,” sõnas Tuulik. „Kultuuripärandi käsitlust ajateljel sümboliseerivad ka selle aasta tekstiilitudengite lõputööd, ulatudes keskajast tänapäeva – keskaegse naise villase kuue rekonstruktsioonist arheoloogiliste leidude põhjal kuni tänapäeva jätkusuutliku disainini meeste moes.”

„Näitus esitleb pärandtehnoloogia üliõpilaste käelist osavust,” lisas näituse kuraator ja TÜ VKA rahvusliku metallitöö eriala õppejõud Eilve Manglus. Tema sõnul esindab väljapanekul rahvusliku metallitöö eriala väga eriilmelised tööd: erinevaid tehnoloogiaid ja kujundusvõtteid kasutades valminud unikaalehted ja tööriistad, aga ka üliõpilaste enda kavandatud ja kujundatud tarbevormid ja objektid.

Näitust korraldab TÜ Viljandi kultuuriakadeemia. Väljapanek on külastajale avatud 17. septembrini teisipäevast laupäevani kella 10–17. Muuseumi üksikpilet maksab 4 €, sooduspilet õpilastele 2 € ning perepilet 8 €.

Plakat „Pärand haagib“