Muuseum toob pärimusmuusika festivali melu keskele muuseumid üle Eesti

Viljandi pärimusmuusika festivali ajal, 25. ja 26. juulil, muutub Viljandi Muuseumi hoov kaheks päevaks Eesti muuseumide kohtumispaigaks. Sündmusel osaleb 20 muuseumi ja organisatsiooni üle Eesti, pakkudes mitmekesist programmi nii suurtele kui väikestele.

Muuseumi hoovis on reedel ja laupäeval kella 10–18 muuseumiala, kus külastajad saavad tutvuda muuseumide tegemiste ja väljapanekutega, osaleda töötubades ning kuulata ettekandeid teemal „Maast lahti!“. Kahel päeval jagub tegevusi kogu perele: proovida saab vibulaskmist, lahendada mõistatusi, meisterdada ja mängida.

Vaata kava plakatil (pdf)

Kujundatud plakat

Lisaks toimuvad muuseumi rehetoas jutuvestja Piret Pääri vestlustunnid, kus kõlavad lood armastusest, surmast ja kõigest, mis sinna vahele jääb.

„Viljandi pärimusmuusika festival on alati olnud koht, kus kultuur elab – mitte ainult laval, vaid ka tänavail, hoovides ja inimestes. Nüüd, muuseumijuhina, on minu jaoks oluline tuua sellesse elavasse kogemusse juurde uus mõõde – muuseumide hääl. Meil on erakordne võimalus pakkuda festivali ajal muuseumihoovis programmi, mis tutvustab erinevate Eesti muuseumide lugusid, kogemusi ja teadmisi. See on koht, kus publik saab korraks aeglustada, süveneda ja kuulata, kuidas minevik kõneleb tänasega.” sõnab Viljandi Muuseumi juht Anu Rannu, kes varasematel aastatel on korraldanud pärimusmuusika festivali.

Eesti Muuseumiühingu tegevjuht Anu Viltrop: „Kahtlemata on pärimusmuusika festivali aegu linn siginat-saginat, melu, muusikat ja inimesi täis. Usun, et muuseumihoov pakub folgilistele teistmoodi hingetõmbehetke ja mõttevirgutust praktiliste tegevuste ja mahlakate-sisukate ettekannete näol. Muuseumihoovi külastaja saab kindlasti ka hulgaliselt ideid, milliseid muuseume pärast folki külastada. Pärimusmuusika festivalil saab muljeid koguda vaid neljal päeval aastas, muuseumid on aga lahti aastaringselt. Seetõttu olemegi muuseumidega Viljandis kohal, et meelde tuletada: regulaarne muuseumikülastus leevendab stressi, taastab tähelepanuväsimusest ning on seega aastaringne tõhus enesehoiunipp!“

Viljandi Muuseumi hoovis osalevad muuseumid ja organisatsioonid: Eesti Muuseumiühing, Muuseumikaart, Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Arhitektuurimuuseum, Eesti Loodusmuuseum, Eesti Maaelumuuseumid, Eesti Maanteemuuseum, Eesti Meremuuseum, Eesti Rahvakultuuri Keskus, Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum, Eesti Sõjamuuseum, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Eesti Vabaõhumuuseum, Juhan Liivi Muuseum, Mulgi Elamuskeskus, Mõniste Talurahvamuuseum, Narva Muuseum, Tartu Linnamuuseum, Tartu Ülikooli muuseum, Valga Muuseum, Viljandi Muuseum.

Kohal on ka toidu- ja joogipakkujad, kes hoolitsevad selle eest, et kultuuriprogrammi kõrvale jaguks ka kehakinnitust.

Sündmust korraldavad Viljandi Muuseum, Eesti Muuseumiühing ja Muuseumikaart.

Lisainfo: Anu Rannu, SA Viljandi Muuseum juhatuse liige
anu.rannu@muuseum.viljandimaa.ee, tel 5330 4928

Rehetoas jutustab lugusid Piret Päär

Muuseumi rehetuppa tuleb 25., 26., ja 27. juulil lugusid rääkima Piret Päär, kellel on lugude jutustamise kogemust praeguseks juba enam kui kolmkümmend aastat. Jutuvestja juurde saavad lugusid kuulama tulla lapsed koos täiskasvanutega, kuid õhtused ajad on mõeldud peamiselt täiskasvanud kuulajatele, sest mõnikord on väga tervislik muinasjuttude kuulamiseks ainult täiskasvanutel omavahel kokku saada. Piret jutustab lugusid armastusest, surmast ja kõigest, mis sinna vahele veel jääb.
 
Reedel (25.07) „Elas kord ja oli…“ kell 11.00
lapsed (alates 6.eluaastast) koos täiskasvanutega
 
Laupäeval (26.07) „Seitsme maa ja mere taga…“ kell 11.00
lapsed (alates 6.eluaastast) koos täiskasvanutega
 
Pühapäeval (27.07) „ Ja taevast kukkus alla kolm õuna…“ kell 11.00
lapsed (alates 6.eluaastast) koos täiskasvanutega.
Piret jutustab oma lemmikmuinaslugusid, mis on mõnusad kuulata nii lastel, kui ka täiskasvanutel.
 
 Reede (25.07) õhtul 18.00 täiskasvanud
„Surm muinasjutus“.
Laupäev (26.07) õhtul kell 18.00 täiskasvanud
„Armastus muinasjutus“
 
Kestus kõigil jututubadel on 50 minutit.
 
 

reklaam

Võidupüha ja jaanipäev

Võidupühal, 23. juunil tähistame 1919. aastal Võnnu lahingus  Landeswehri üle saavutatud võitu. Avaldame austust neile, kes andsid oma elu meie vabaduse nimel.
Jaanipäeval, 24. juunil on muuseum külastajatele avatud kella 10–17. Kutsume vaatama nii ajutisi näituseid kui ka püsinäitusel ajalukku pilku heitma.
Fotol on jäädvustatud võidupüha tähistamine Viljandis 1930. aastate lõpul. Linnapea August Maramaa viib koos kodutütardega pärja Vabadussõjas langenute mälestussambale. (Viljandi Muuseumi fotokogu, VMF 422:8)

Näitus „Kondas ja kunstiklubi“

19. juunil avas muuseum näituse „Kondas ja kunstiklubi“. Näitus pakub olulist täiendust Ugala suvelavastusele „Kondas ja maasikasööjad“, kergitab katet etenduse sündmustiku taustalt ja tegelaste prototüüpidelt.

  • Kas näidendis seiklevad kummalised viljandlased olid päriselt olemas?
  • Kuidas Viljandi suurejoonelist 700. aastapäeva tegelikult tähistati?
  • Millise salapärase maali peitis dissident Martin Kass kommunistide eest oma sahvrisse?
  • Missugune tunnustatud Eesti kunstnik töötas muuseumis kütjana ning maalis topistele taustu?
  • Mismoodi Paul Kondase unelmate Lilleneiu ja Lumehelveke originaalis välja näevad?
  • Miks maailmakuulsat naivisti Kondast ei võetud Viljandi kunstiklubi liikmeks?
  • Mis see Viljandi kunstiklubi üldse on?

Neile ja paljudele teistele küsimustele saate vastuse meie näituselt, mis jääb avatuks 30. augustini ja sobib vaatamiseks koos etendusega ja ka ilma.

Ugala etenduste päevadel ootame külastajaid teisipäevast laupäevani kella 10–22 ja pühapäeval kella 17–22.

Olete oodatud!

Näituse kuraatorid on Kristjan Mändmaa ja Mari Vallikivi.

Toetab Eesti Kultuurkapital.

Reklaam

Viljandi Muuseumi tegemised Hansapäevade ajal

Viljandi hansapäevad toimuvad Viljandi vanalinnas ja selle ümbruses 6.–8. juunini ning neil päevil on ka muuseumi hoov külastajatele avatud pakkudes midagi nii vaimule kui kehale.

AARDEJAHT VILJANDI MUUSEUMIS 7. JA 8. JUUNIL

Kõik seiklushimulised lapsed alates 7. eluaastast koos oma sõprade või perega on oodatud lahendama mõistatusi. Aardejahi edukalt läbinuid ootab magus üllatus!

MÖÖDANIKU MAITSED KOHVIKUÖÖL MUUSEUMI HOOVIS

7. juunil kell 18 avab muuseumi hoovis uksed hansahõnguline kohvik, kus saab maitsta vardasse aetud sealiha, läätsesuppi, karaskit, krõbedaid hansapontšikuid ja mitmeid teisi vanadel valmistamisviisidel ja esivanemate tarkuste järgi valminud toite. Kohvikuööl saab hoovi kaudu külastada muuseumi rehetuba, kus on avatud näitus „Laua ümber koos“. Näitusel on vaatamiseks väljapanek kohvi ja tee valmistamisega seotud esemetest ja fotodest, mis kajastavad Viljandi ümbruse toidutootmist ja argielu.

Pileti näitusele saab 1 euro eest osta muuseumi kohvikust.

Ligipääsetavus: Liikumispuudega inimestel on näituse külastamine treppide ja astmete tõttu raskendatud.

TÄIKA MUUSEUMI HOOVIS

8. juunil on muuseumi hoovis avatud täika, kuhu on oodatud igas vanuses vana head kraami ja põnevaid esemeid hindavad inimesed. Müügilettidel pakutakse mänguasju, raamatuid, riideid, keraamikat, aga ka vanu jalgrattaid.

LINNAMEISTER KAIRI LEIVO HÜPIKKÖÖK MUUSEUMI HOOVIS

8. juunil kella 12–15 ootab oma hüpikköögis külalisi „Lugude aasta“ linnameister Kairi Leivo. Kairi pakub oma vanaema retsepti järgi valminud pannkooke ning ootab vastutasuks lugusid, näiteks muinasjutte, rahvajutte, linnalegende või mõnda toredat mälestust, mida jagada soovitakse. Kel lugusid rääkida ei ole, on oodatud teiste lugusid kuulama!

Kohtumiseni Hansapäevadel muuseumi hoovis!