Oskar Kivisilla fotode näitus

Muuseumi teisel korrusel on 5. aprillist avatud Viljandimaa hobipiltnik Oskar Kivisilla fotonäitus, mis viib meid tagasi aega, mil Eesti oli esimest korda vaba.

Oskar Kivisild
Oskar Kivisild. ERM Fk 3024:178.

Oskar Kivisild sündis 21. detsembril 1901 Suure-Jaani kihelkonnas Olustvere lähedal Noor-Kolga (Siu) väiketalus. Õppis Sürgavere Paju vallakoolis ning 1914–1917 Suure-Jaani kihelkonnakoolis. Vabadussõjast võttis osa Sakala Partisanide Pataljoni koosseisus. Asus elama Tääksis, kus töötas algul meierei katlakütjana, hiljem pidas sepa ametit ning tegi puu- ja metallitööd. Peale selle oli ta pilli- ja laulumees, tuletõrjuja ning fotograaf, keda kutsuti taludesse perekondlikke tähtpäevi jäädvustama.

Oskar Kivisilla Tääksi kollaaž
Oskar Kivisilla fotopostkaart Tääksi vaadetega, VMF 591: 425.

Tema fotodelt saame ettekujutuse elust ja olust ligi sajand tagasi. Väljapanekust leiab arvukalt vaateid, mis on üles võetud Tääksi ümbruses, kus ta oma fotoretki tegi. Ajastule omaselt on pildikogus vaid üksikud sisevaated, needki kohalikust vallamajast või poest.

Saksa okupatsiooni ajal oli Oskar Kivisild Omakaitses, mistõttu arreteeriti pärast vene vägede saabumist ja 1945. aastal viidi vangina Venemaale, kus ta peagi suri.

Lembit Paali erakogusse kuuluvate klaasnegatiivide põhjal Põltsamaa muuseumis koostatud näitus jääb avatuks 28. maini 2022. Muuseum on avatud teisipäevast laupäevani kella 10–17.

Palju Oskar Kivisilla negatiive on jõudnud ka Eesti Rahva Muuseumi kogusse. Vt tutvustust ERMi ajaveebis.

Näituse plakat